Jednym z najciekawszych, a jednocześnie bodaj najbardziej wyeksploatowanych przez filmy i seriale wydarzeń z historii Stanów Zjednoczonych Ameryki jest wojna wietnamska. „Full Metal Jacket”, „Pluton”, czy „Czas Apokalipsy”, to tylko kilka z przykładów i choć wydają się one świetnie odwzorowywać realia tamtego okresu, nie zdradzają nam o nim całej prawdy. Najbliżej tej prawdy jest dokument, który chciałbym wam przybliżyć.

„Wojna wietnamska”, to 10-częściowy amerykański dokument, który miał premierę w stacji PBS niecałe trzy lata temu, a od jakiegoś czasu dostępny jest na platformie Netflix. W szczegółowy i poruszający sposób przeprowadza nas przez kolejne etapy wojny w Wietnamie, zaczynając jeszcze w połowie XIX w., a kończąc w dniu dzisiejszym.

Ta ponad 17-godzinna podróż odkrywa przed nami najważniejsze, te często nieznane większości świata (może poza USA i Wietnamem, choć tam nieświadome osoby też z pewnością się znajdą) elementy układanki jaką była ta wojna. Twórcy pokazują nam jak to wszystko się zaczęło, dlaczego tak długo trwało i jaki wpływ na przebieg wydarzeń w Azji miały polityczne decyzje, ale także rozwój ruchów społeczno-kulturowych w Ameryce.

Oczywiście, serial w dużej mierze skupia się na samych działaniach wojennych, na ich bezsensowności i brutalności. Część misji czy bitew zostaje rozłożona wręcz na czynniki pierwsze, ale dla mnie wcale nie była to najistotniejsza część tego dokumentu. Najważniejsi są tu bowiem ludzie.

Twórcy, Ken Burns i Lynn Novick docierają do weteranów oraz ich rodzin, zarówno ze strony amerykańskiej jak i wietnamskiej (przepytują prawie 80 osób!), i przedstawiają ich historie. Opowiadają one m. in. o wieloletniej niewoli, o młodych patriotach, którzy poświęcili swoje życie choć byli pełni wątpliwości co do słuszności wojny, o rodzinach, które zostały na zawsze rozbite.

Nie będę ukrywał, że wiele scen chwyta za serce, a wręcz doprowadza do łez, gdy obserwujemy jak niewinne osoby giną po obu stronach, gdy dostrzegamy jak te wydarzenia odcisnęły swoje piętno na tych, którym udało się przetrwać. Autorzy udostępniają widzowi mnóstwo nagrań oraz zdjęć z samego Wietnamu, a te działają na wyobraźnię i jeszcze mocniej podkreślają obraz tej niedorzecznej sytuacji, na którą wpływ miał szereg niewłaściwych decyzji politycznych.

Dokument pokazuje, że nie ma jednej osoby winnej całemu zajściu. Przez całą historię jaką opowiada na stołku prezydenckim Stanów Zjednoczonych zasiadał Truman, Eisenhower, Kennedy, Johnson, Nixon i Ford. Co za tym idzie, w rządzie przewinęło się wówczas mnóstwo osób udzielających lepszych lub gorszych porad, które później bezpośrednio odbijały się na przebiegu wojny. Serial świetnie uwydatnia jak cienka była granica między zakończeniem działań w Wietnamie, a ich zaprzestaniem.

Całość obrazu została wzbogacona o fantastyczną ścieżkę dźwiękową, która pomaga widzowi przenieść się w czasie i w jakimś stopniu stać się częścią tej historii. Znajdziecie tu chyba wszystkie najbardziej znane utwory, powstające wówczas na całym świecie, które mogliście zresztą usłyszeć w wielu filmach fabularnych traktujących o temacie wojny wietnamskiej. Dylan, Hendrix, Janis Joplin, The Rolling Stones, to tylko kilku z artystów jakich usłyszycie.

Choć „Wojna wietnamska”, to niełatwa przeprawa, pełna szczegółów, polityki, czy zależności kulturowych, każda osoba powinna spróbować się jej podjąć. Serial kompletnie mnie wciągnął i przez te kilkanaście godzin nie byłem w stanie myśleć o niczym innym, mając przed oczami życie i śmierć setek tysięcy osób. Można nie być fanem historii, ale ta opowieść poruszy każdego i być może rzuci zupełnie nowe światło na wiele decyzji jakie codziennie podejmujemy.

Ocena: 9/10

Leave a Reply

%d bloggers like this: