Od kiedy tylko pamiętam zawsze byłem zainteresowany zagranicznymi państwami i dalekimi podróżami. Przede wszystkim wynikało to z faktu różnic w kulturze, sztuce, tradycjach, które mogą bardzo się od siebie różnić zarówno w przypadku sąsiadujących ze sobą krajów jak i tych, które są od siebie oddalone o tysiące kilometrów. Do tej drugiej kategorii można zaliczyć Japonię i to właśnie na niej skupia się najnowsza pozycja od wydawnictwa Novae Res.

„Zrozumieć Japonię”, to książka autorstwa Doroty Ugorowskiej, redaktora, tłumaczki, nauczycielki, która wiele lat spędziła na pograniczu Kraju Wschodzącego Słońca i Polski, i postanowiła podzielić się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami tak, aby każda osoba zainteresowana Japonią była na tyle, na ile to możliwe przygotowana do zagranicznego wyjazdu.

Autorka w ramach czternastu podzielonych według tematyki rozdziałów opowiada o najważniejszych aspektach życia Japończyków takich jak praca i nauka, religia, kulinaria czy język. Nie tylko opowiada nam jak na co dzień funkcjonuje ten egzotyczny kraj, ale także obala pewne mity czy stereotypy dotyczące państwa Dalekiego Wschodu.

Jako osoba, która od dawna jest zainteresowana Japonią i niejedną książkę na jej temat czytała, uważam że każda lektura dotycząca tego kraju jest mile widziana i można coś z niej wynieść. Po wielu latach cały czas dowiaduję się czegoś nowego i nie inaczej było w przypadku „Zrozumieć Japonię”. Pielęgnacja ogrodu przez samego cesarza, fiksacja na punkcie spożywania ryb i wszelkiego rodzaju owoców morza czy pranie odbywające się tylko i wyłącznie w zimnej wodzie, to kilka z takich zaskakujących choć bardzo przyziemnych faktów na temat Kraju Kwitnącej Wiśni.

Każdy rozdział w sposób uporządkowany opowiada o konkretnych aspektach japońskiego społeczeństwa. Czytając, nie ma się wrażenia że autorka pisze w sposób dla nas niezrozumiały. Pisze w sposób czytelny, a przy tym bardzo swobodny, pozwalając sobie na dygresje i anegdotki. Dzięki temu osoba, która pierwszy raz styka się z Japonią może odnieść wrażenie, że rozmawia z koleżanką, a nie że słucha uniwersyteckiego wykładu.

W trakcie i po lekturze, zasypywałem swoich znajomych, zupełnie nie zainteresowanych Japonią, różnymi faktami, informacjami i ciekawostkami, o których przeczytałem w książce Doroty Ugorowskiej. Niemal wszyscy byli zaskoczeni tym co usłyszeli, twierdząc że teraz będą inaczej patrzeć na ten egzotyczny kraj. Część z nich chciała nawet dowiedzieć się więcej, można zatem śmiało powiedzieć, że pozycja wydawnictwa Novae Res spełnia jeden ze swoich celów.

Naprawdę ciężko do czegokolwiek się tu przyczepić. Mógłbym ponarzekać na fakt, że dopiero na samym końcu książki znalazła się galeria zdjęć, a chyba lepiej by było, gdyby fotografie lepiej obrazujące kulturę i obyczaje Japonii znalazły się między poszczególnymi rozdziałami, zamiast co chwila przerzucać kartki na sam koniec.

Mógłbym również ponarzekać, że niewiele mówi się o tych najdziwniejszych, najbardziej ekstremalnych elementach życia Japończyków, takich jak chociażby Festiwal Żelaznego Penisa, czy Muzeum Kupy. Jestem jednak w stanie zrozumieć, że przeciętnego czytelnika, zupełnie niezaznajomionego z tym państwem mogłoby to nieco przytłoczyć, a może i przestraszyć.

Podsumowując, „Zrozumieć Japonię”, to pozycja przeznaczona dla wszystkich tych, którzy są zainteresowani kulturą, sztuką, tradycją, po prostu życiem w Japonii, w szczególności zaś do osób, które bardzo poważnie myślą o wyjeździe do tego kraju. Książka zgodnie ze swoim tytułem pozwala wczuć się w ten egzotyczny, oryginalny klimat, zrozumieć skąd biorą się pewne zachowania mieszkańców Kraju Wschodzącego Słońca. Po lekturze wasze spojrzenie z pewnością się zmieni.

Ocena: 8/10

Recenzję znajdziecie również pod linkiem: http://nalogowyksiazkoholik.pl/archiwa/2715

Z możliwość przeczytania i zrecenzowania książki chciałbym podziękować wydawnictwu Novae Res.

Leave a Reply

%d bloggers like this: