Kacza Paczka - plakat serialu

W świecie kaczek, na czele popkultury jedna postać wyrasta ponad wszystkie, a jest to Kaczor Donald. Bohatera poznaliśmy na kartach komiksów i książek oraz filmów i seriali animowanych. Zazwyczaj nie był on jednak sam. Jak zatem nazwiemy ekipę złożoną z kaczych bohaterów? Kacza Paczka.

W ten sposób doszliśmy do serialu animowanego z 1996 r. pod tym właśnie tytułem. Liczy on sobie 39 odcinków. Opowiada zwariowane przygody Donalda, jego siostrzeńców Hyzia, Dyzia i Zyzia oraz Daisy, a także całej masy przewijających się postaci z dalszego planu. Każdy epizod, to oddzielna historia, więc tych przygód jest mnóstwo.

Kacza Paczka – nie tylko dla najmłodszych

Animacja nastawiona jest na nieco starszego widza, choć nadal skierowana jest do dzieciaków. Atmosfera jest tu o wiele luźniejsza niż w większość tytułów Disneya. Wydarzenia są często absurdalne, a twórcy nie ograniczali swojej wyobraźni i umieścili tu takie szaleństwa jak walka z potworami, kosmitami, czy robotami. Nie oznacza to jednak, że historie od czasu do czasu nie poruszają poważniejszych tematów jak okłamywanie najbliższych czy przezwyciężanie swoich strachów. 

Odcinki są dosłownie o wszystkim. Raz bohaterowie szukają skarbu, kiedy indziej po prostu wyjeżdżają na wycieczkę i ładują się w tarapaty. Jeszcze innym razem serialowe wydarzenia mają związek z pracą Donalda i Daisy w telewizji, bądź ich nadgorliwości w pewnych tematach. Na przykład kaczor to zazdrośnik, a na dodatek jest w stanie wszystkich okłamać żeby wyjść na swoje.

Bohaterowie w interesującym, nieszablonowym wydaniu

Donald jest tu zgryźliwym sobą, ale często bywa zrelaksowany. Co dla mnie najważniejsze nie paraduje w swoim mundurku i berecie, a w hawajskiej koszuli. Hyzia, Dyzia i Zyzia znów odróżnimy po kolorze ich ciuchów (kolejno czerwony, niebieski, zielony). ale podobnie jak ich wujek, kaczory mają bardziej młodzieżowy wygląd, a ich rozrabianie wchodzi na wyższy poziom.

Kacza Paczka - Hyzio, Dyzio i Zyzio

Choć wielokrotnie miałem okazję obejrzeć seriale i filmy animowane Disneya w oryginalnej wersji językowej zawsze wybierałem dubbing. W przypadku tych produkcji mam bowiem do niego ogromny sentyment. Kacza Paczka to głosy Jarosława Boberka, Edyty Jungowskiej, Lucyny Malec czy Jacka Kawalca. Z pewnością osoby, które podobnie jak ja, wychowały się na tych „bajkach” zrozumieją moje odczucia w tym temacie.

Podsumowanie

Serial jest o tyle dobry, że stanowi świetną zabawę dla całej rodziny. Dzieciaki mogą się rozerwać przy niezobowiązujących przygodach paczki. Nieco starsi widzowie powspominać czasy dzieciństwa. Wszyscy razem możemy po prostu się uśmiać. Czy to przy absurdalnych doświadczeniach bohaterów, starych jak świat sucharach, czy dynamicznej i nieprzewidywalnej akcji. Miło było powrócić do takiego klasyka jakim jest Kacza Paczka, szkoda tylko, że na tak krótko.

Zdjęcia: Disney Plus

Leave a Reply

%d bloggers like this: