Sweet Paprika - okładka

Niewiele jest komiksów, w których kobiety odgrywają główne role. Przynajmniej rzadko takie tytuły rzucają mi się oczy. Na szczęście, w natłoku zdominowanych przez mężczyzn historii trafiają się perełki, które robią doskonały użytek z przedstawicielek płci pięknej. Potrafią nie tylko świetnie wykorzystać pozycję kobiety w społeczeństwie i dorzucić dawkę feminizmu, lecz również wciągnąć czytelników ciekawą fabułą. Tak właśnie jest w przypadku komiksu Sweet Paprika.

Wydany w Polsce przez Non Stop Comics tytuł już na pierwszych stronach uzmysławia nam, że nie będzie to typowa historia. Jego autorką jest włoska ilustratorka Mirka Andolfo. Przeglądając jej portfolio można zauważyć, że specjalizuje się w historiach nasyconych erotyką. Nie inaczej jest w przypadku Sweet Paprika, który skierowany jest do dojrzałych czytelników i czytelniczek.

Sweet Paprika - przykładowe strony

Paprika i Dill – dwie wybuchowe sprzeczności

Główną bohaterką tej historii jest Paprika. Pracuje w jednym z nowojorskich wydawnictw. Jest kobietą sukcesu. Ma pod sobą zastępy podwładnych i cały czas pnie się w górę po szczeblach zawodowej hierarchii. Ma władzę i ją wykorzystuje. Absolutnie nie toleruje choćby najmniejszych odstępstw od jej zdania. Wrzeszczy na pracowników, gdy są zbyt wolni, gdy się spóźniają, gdy nie są w stanie sprostać jej wymaganiom.

Charakter bohaterki oraz jej nieumiejętność oddzielenia życia prywatnego od zawodowego, a przy okazji nieudany związek i upierdliwy ojciec, powoduje że nie odnosi sukcesów w miłości. Sweet Paprika przedstawia nam jej drogę do ogarnięcia swojego życia i znalezienia prawdziwej, romantycznej relacji. Przekonamy się, czy dziewczyna będzie w stanie otworzyć się na innych.

Pierwszy główny wątek komiksu kręci się wokół wyżej wspomnianej diablicy. Z kolei drugi przedstawia nam postać Dilla. Niezwykle przystojny anioł praktycznie zdobywa każdą dziewczynę, o której pomarzy, a jest jedynie zwyczajnym kurierem. Wnosi do historii sporo sprośnego humoru, i męskie, momentami nieco szowinistyczne spojrzenie na kobiece sprawy. Tylko Papriki nie jest w stanie zdobyć.

Sweet Paprika - przykładowe strony

Sweet Paprika ma w sobie to coś

Tom pierwszy komiksu bardzo szybko nadaje ton całej historii. To romantyczna komedia z dużą dawką erotyki, która świetnie obrazuje, że życiowe problemy mają także ludzie sukcesu. Wbrew pozorom, nawiązywanie bliskich, intymnych relacji nie należy bowiem do najłatwiejszych czynności. Już Paprika wam to wykrzyczy.

Komiks został narysowany w bardzo charakterystycznym stylu. Łączy on w sobie dojrzałość z pewnym rodzajem przejaskrawionej słodkości. W oczy uderza nas feeria kolorów, a wiele kadrów wręcz wybucha w naszym kierunku. Autorka doskonale balansuje swoją historię, wiedząc które fragmenty powinny być bardziej krzykliwe, a które stonowane. Czasem wyolbrzymia wybrane kwestie by opowiedzieć o czymś istotnym, a kiedy indziej robi się naprawdę poważnie.

Spodobał mi się nie tylko styl, w którym została narysowana Sweet Paprika. Już sama koncepcja, że ta historia toczy się w świecie diabłów i aniołów jest naprawdę oryginalna i ciekawa. Przykuwa oko czytelnika. Co zaś tyczy się samego wyglądu postaci, to nie zawsze muszą być one narysowane w bardzo szczegółowy sposób by nas zainteresować. Czasami wystarczy wyeksponowanie pewnych części ciała, ubrań, fryzury i nie możemy oderwać się od lektury.

Sweet Paprika - przykładowe strony

Podsumowanie

Satysfakcjonujący jest sposób w jaki Mirka Andolfo prowadzi historię. Wprowadza kolejne postaci i rozwija ich wątki. Choć samo zakończenie wskazuje na nieco ograny już w popkulturze motyw „friends with benefits”, który zazwyczaj zmierza w przewidywalnym kierunku, to wcale nie odpycha nas to od chęci dalszego czytania. Postaci są barwne, dialogi często pieprzne i prześmieszne, a przy tym historia potrafi poruszyć poważne tematy jak choćby pracoholizm, czy tłumienie w sobie emocji. Po lekturze komiksu czuję wielką ekscytację, a wręcz podnietę na myśl o kolejnym tomie Sweet Paprika i myślę, że podobnie będzie z wami.

Recenzja powstała przy współpracy z wydawnictwem Non Stop Comics.

Non Stop Comics - logo

Zainteresowanych zakupem komiksu odsyłam do poniższego linku:

https://nonstopcomics.com/produkt/sweet-paprika-tom-1

Leave a Reply

%d bloggers like this: