Dziwne opowieści konserwatora z Karukayi – recenzja mangi

Skrzypienie na strychu, dziwne dźwięki z piwnicy, drzwi które się nie domykają. Z podobnymi zjawiskami wiele osób ma do czynienia na co dzień. Zazwyczaj nic sobie z tego nie robimy. Co jednak, jeśli takie zdarzenia mają miejsce nie przypadkiem? Co jeśli zaangażowane są w nie nadprzyrodzone moce? O tym ile strachu mogłyby w nas wzbudzić podobne sytuacje z udziałem ponadnaturalnego pierwiastka opowiada najnowsza Jednotomówka Waneko, Dziwne opowieści konserwatora z Karukayi.

Najnowsza propozycja mangowego wydawnictwa to komiksowa adaptacja powieści pod tym samym tytułem, autorstwa Fuyumi Ono. Japońska pisarka znana jest z twórczości w klimatach grozy i z takimi będziecie mieli do czynienia, podejmując się lektury Dziwnych opowieści konserwatora z Karukayi.

W mandze znajdziecie sześć historii, których wspólnym punktem jest osoba Obany, nietypowej złotej rączki, konserwatora który zwraca uwagę nie tylko na techniczne problemy różnych domów, ale także na związane z nimi problemy natury duchowej. Nie jest żadnym medium, ani nie posiada nadprzyrodzonych zdolności. Doskonale jednak interpretuje usterki, których chcą się pozbyć klienci, co czyni go niezwykle skutecznym w swojej pracy.

Co zaskakujące, choć Obana pojawia się w każdej historii, udzielając swoich usług różnym osobom, to nie można nazwać go głównym bohaterek mangi. Bohaterami są bowiem poszczególni mieszkańcy nawiedzanych przez duchy i demony domostw. To z ich perspektywy, z którą łatwo jest nam się utożsamić, doświadczamy niezwykłych zjawisk, uprzykrzających im życie.

Zniszczenie kapliczki, wprowadzenie się do domu, w którym umarło dziecko, czy maltretowany był starszy pan. Z tego rodzaju historiami będziecie mieli tutaj do czynienia. Charakterystyczny dla nich jest klimat grozy i rosnące napięcie. Nie wiemy bowiem w jaki sposób tajemnicze siły dadzą o sobie znać. Autorka uzmysławia nam jednak jak ważna jest historia danego miejsca, przypominając, że niektórzy zmarli nie zaznali spokoju za życia i dlatego przywiązują się do określonego domu, lokalu, itp.

Choć poszczególne historie sprawiają wrażenie dosyć prostych, to nie ma w nich miejsca na zbędne dygresje. Odnosimy wrażenie, że autorka dokładnie wiedziała w jaki sposób chce je opowiedzieć oraz w jakim kierunku ma zmierzać ich fabuła. Jednocześnie są one nieprzewidywalne. Naprawdę ciężko domyślić się jak zostanie rozwiązany problem bohaterów. Pani Ono za każdym razem zaskakuje swoją kreatywnością i pomysłowością.

Autorce historii wtórują ilustracje Kazue Kato, która zaadaptowała jej powieść na potrzeby Dziwnych opowieści konserwatora z Karukayi. Doskonale oddaje grozę sytuacji bez wyjścia, w których znajdują się bohaterowie. Często nie chcą oni bowiem uwierzyć w to, że w ich domu działają nadprzyrodzone siły. Widzimy jak autorka rysunków wyciąga na wierzch ich frustracje z tym związane, a przede wszystkim strach przed tym co może się wydarzyć. Nadają one całości niezwykłego klimatu, który czyni mangę wciągającą.

Przyczepić mogę się jedynie do faktu, że historie, jak już wspomniałem, są dosyć proste. Momentami wydawało mi się jakbym już gdzieś miał z nimi styczność. Zainteresowały mnie historie, które wykorzystując elementy japońskich opowieści o duchach oraz tamtejszą mitologię, zadając pytania o sens życia, śmierci i życia pozagrobowego, eksplorując wpływ sił nadprzyrodzonych na ludzką psychikę. Jednakże, każda była dość krótka, a Obana dosyć w zasadzie bardzo szybko rozwiązywał problemy bohaterów. To uproszczenie obniża moją ocenę tej solidnej mang, po którą warto sięgnąć.

Ocena: 7/10

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania mangi chciałbym podziękować wydawnictwu Waneko.

Wydawnictwo Waneko - logo

We własny egzemplarz możecie zaopatrzyć się pod poniższym linkiem: https://sklepwaneko.pl/mangi/waneko/jednotomowki-waneko/14761-dziwne-opowiesci-konserwatora-z-karukayi-9788382427837.html

Leave a Reply