Poznajcie świat zombie – recenzja książki Żywe trupy. Prawdziwa historia zombie

Nie da się ukryć, że zombie powoli zalewają świat. Oczywiście nie te prawdziwe, ale te z ekranów kin, telewizorów, komputerów, czy z książek i komiksów. Można się do tego przyzwyczaić. Prawda jest jednak taka, że większość z nas nie wierzy w historie o ożywających ludziach siejących spustoszenie i ciężko wyobrazić sobie, że właśnie tak może wyglądać scenariusz apokalipsy, który coraz częściej próbuje się nam wmówić. Aczkolwiek znalazła się osoba, która postanowiła wiedzę na temat ” żywych trupów” uporządkować, oddzielić prawdę od fałszu, a może nawet czegoś nas nauczyć.

Osobą, która wzięła się za usystematyzowanie motywu zombie jest Adam Węgłowski, pisarz oraz dziennikarz miesięcznika „Focus Historia”. Książka pt. „Żywe trupy. Prawdziwa historia zombie” ukazała się w br. nakładem wydawnictwa „Ciekawostki historyczne” i podzielona jest na cztery części. W każdej z nich autor skupia się na innym aspekcie kulturowego fenomenu jakim dzisiaj są zombie.

Żywe trupy? Co w tym ciekawego?

Ale o czym tak naprawdę traktują Żywe trupy. Prawdziwa historia zombie? Znajdziecie tutaj sporo informacji historycznych, mogących świadczyć o istnieniu zombie. Autor przeprowadza nas przez podróż od Karaibów, aż po Francję, a nie braknie również wątku polskiego. W większym stopniu jest to jednak próba odnalezienia prawdy niż obalenia popkulturowych mitów na temat nieumarłych.

W każdym rozdziale znajdziecie także ilustracje, które pomogą wam w wizualizacji opisanych wydarzeń i postaci. Zebranie wszystkich zawartych w książce informacji zasługuje na wielką pochwałę. Autor bezpośrednio udał się w wybrane miejsca, o których pisze i rozmawiał z osobami tam mieszkającymi. Pozwoliło to na rzetelne przedstawienie tematu. Zresztą na samym końcu znajdziecie całą bibliografię, indeks osób i przypisy, jeśli tylko coś bardziej was zainteresuje.

Żywe trupy. Prawdziwa historia zombie – nie tylko fakty

Nie bójcie się jednak. Nie jest to bowiem książka stricte historyczna. Faktem jest, że większość zamieszczonych w niej danych pochodzi z różnych naukowych źródeł, ale nie brakuje również odwołań do filmów, seriali, szeroko pojętej popkultury. Do tego sposób narracji wybrany przez autora bardzo pomaga czytelnikowi wcielić się w rolę odkrywcy. Można wręcz odnieść wrażenie, że jest się członkiem zaprezentowanych historii.

Ahmadreza89 – pixabay.com

Przejdźmy do kwestii najważniejszej, czyli tego jak się to czyta. Zdążyłem już napisać nieco o naukowym wydźwięku tego opracowania, ale w tym wypadku miałem na myśli raczej skrupulatne i dokładne podejście do tematu niż stylistykę. Z każdym kolejnym rozdziałem narasta wrażenie, że autor wie o czym pisze, wie dla kogo pisze, a przez to nie stara się zalewać czytelnika językiem naukowym. Absolutnie każdy może z łatwością przejść przez tą wciągającą historię.

Podsumowanie

A zatem, jeśli nie są wam obce zombie, potraficie odróżnić wodu od voodu i wiecie co to strzyga, to z pewnością jest to pozycja przeznaczona dla was. Jeśli jednak tej wiedzy wam brakuje, to już wiecie jak możecie ją nadrobić. Żywe trupy. Prawdziwa historia zombie nie tylko przenosi czytelnika w świat tego niezwykłego, przerażającego fenomenu, ale przede wszystkim potwierdza, że prawda o zombie jest dziwniejsza od fikcji. Miałem ogromną frajdę, odkrywając nieznane mi dotąd informacje na temat zombie i nawet się nie obejrzałem, a lektura była już za mną. Lepszej cenzurki nie można chyba wystawić.

Leave a Reply

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s