Nie wiem jak wy, ale ja uważam, że chwile szczęścia i radości w naszym życiu, są warte upamiętnienia. Te pozytywne emocje mogą przejawiać się w różnych formach. Jedna osoba cieszy się przyjściem na świat jej potomka, druga wejściem w związek małżeński, a jeszcze inna powiększeniem rodziny o czworonoga. Jest też oczywiście bardzo duża grupa osób, którą najbardziej w życiu ekscytują sukcesy sportowe, a w szczególności naszej krajowej reprezentacji.

W Polsce największą popularnością cieszy się piłka nożna, a każdy jej kibic mógłby być trenerem kadry. Tak bardzo bierzemy sobie do serca jej występy. Dlatego gdy tylko uda się osiągnąć choćby najmniejszy sukces, w kraju zaczyna panować euforia. A co jeśli na horyzoncie pojawia się naprawdę duże, historyczne osiągnięcie i po ciężkiej walce udaje się je osiągnąć?

Tutaj z pomocą spieszy nam album „Bój o EURO 2016” dziennikarza Polsat Sport , człowieka który od dawna jest blisko polskiej reprezentacji piłkarskiej, Romana Kołtonia. Ponad 150-stronicowe opracowanie przedstawia ewolucję drużyny prowadzonej przez Adama Nawałkę w drodze na Mistrzostwa Europy we Francji.

Mówisz album, myślisz zdjęcia, a tych znajdziemy tu całą gamę. Od fotografii reprezentantów odśpiewujących Mazurek Dąbrowskiego, przez obrazki z treningów, aż po najciekawsze ujęcia z poszczególnych spotkań. Na dodatek nie brakuje również uzupełniających je, nierzadko zabawnych komentarzy i opisów. Za niesamowitą galerię odpowiada Łukasz Grochala.

Album został opracowany w formacie A4, tak aby jak najbardziej przybliżyć kibicom okres eliminacji do Mistrzostw Europy. Zadbano o detale, a jedynym problemem jaki może wam przysporzyć wielkość książki jest czasami niewygodne jej czytanie, ale tu wszystko zależy od naszej ulubionej pozycji do lektury, a tę możemy przecież spokojnie dostosować.

Przejdźmy do kwestii najważniejszej, czyli treści tego szczegółowego opracowania. Znalazły się tu nie tylko opisy poszczególnych meczów, statystyki naszej kadry w opisywanym okresie oraz układ naszej tabeli w trakcie eliminacji, ale również wywiady z reprezentantami, ekspertami, a nawet selekcjonerem reprezentacji Niemiec! 

Jeśli jesteście fanami piłki nożnej, to z pewnością zdążyliście już nieco poznać Romana Kołtonia z ekranów waszych telewizorów czy komputerów. To człowiek, który ma swoje zdanie na wiele tematów, z którego bije entuzjazm związany z futbolem. Ta pozytywna energia przenosi się na album, a czytelnik może odnieść wrażenie, że razem ze swoim kumplem rozmawia o tym niesamowitym czasie, gdy ciężko było nie radować się wynikami Orłów Nawałki.

Nie zrozumcie mnie jednak źle. Nie jest to tylko i wyłącznie pozycja gloryfikująca reprezentację Polski. Jest tu też miejsce na krytykę. Opinii na jakikolwiek temat nie buduje się bowiem, ot tak. W sposób przemyślany i dokładny został opisany okres, w którym mieliśmy wzloty, ale także i upadki.

Wydawnictwo Zysk i S-ka, Roman Kołtoń, Łukasz Grochala, Jan Grzegorczyk, Anna Wnękowska, Dariusz Wojtczak oraz Barbara i Przemysław Kida zadbali o to (każdy w swoim zakresie), żeby wszyscy kibice wraz z lekturą tego albumu poczuli się specjalnie, poczuli, że jest to pozycja warta posiadania, nie tylko ze względu na jej treść czy opracowanie, ale ze względu na jej emocjonalny charakter. 

A nawet jeśli nie jesteście fanami naszej reprezentacji, ani piłki nożnej w ogóle, to jest to świetny pomysł na prezent dla najmłodszych, którzy potrzebują inspiracji. Tutaj znajdą ją bez zbędnego owijania w bawełnę, za to z wielkim zapałem i przyjemnością, którą czuje się na stronach tego opracowania.

Ocena: 8/10

Leave a Reply

%d bloggers like this: