„Arsene Wenger. Generał i jego kanonierzy” – Zawiłe losy londyńskich armat

Niewiele jest na tym świecie osób, które potrafią utrzymać się na szczycie. Dzieje się tak we wszystkich dziedzinach życia społecznego. Nieważne czy jesteś muzykiem, politykiem, aktorem czy sportowcem. W końcu nikt nie jest nieomylny. Zdarzają się jednak wyjątki od reguły. I choć w świecie piłki nożnej nie są one stałe, to i tak są warte naszej uwagi. Do tej kategorii z pewnością zalicza się Arsene Wenger.

Francuski szkoleniowiec od ponad 20 lat pracuje w Arsenalu Londyn. Na Wyspach Brytyjskich wygrał wszystko, a jedynym trofeum jakiego brakuje mu w jego kolekcji jest trofeum za zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Jako, że w zeszłym roku miała miejsce monumentalna rocznica pracy Wengera, w Polsce ukazała się książka Johna Crossa, która traktuje o jego karierze w klubie z Emirates, oczami byłych piłkarzy, działaczy, trenerów, a nawet samego Wengera.

Nie lada sztuką jest zamieścić wszystkie najważniejsze momenty z profesjonalnego życia jednej osoby na niemal 400 stronach, na szczęście w omawianym przypadku ta sztuka się udała. John Cross, dziennikarz i ekspert brytyjskiej gazety „Daily Mirror”, który zajmuje się właśnie Arsenalem, był najwłaściwszą osobą do podołania temu zadaniu.

Na wspomnianych 400 stronach znajdziecie 19 rozdziałów rozciągających się od momentu przybycia Arsena Wengera do klubu, aż do końca sezonu 2015/2016. W każdym z nich opisane zostały konkretne wydarzenia, które miały bezpośredni wpływ na pozycję Arsenalu Londyn w Wielkiej Brytanii i Europie.

Autor już od samego początku stara się znaleźć odpowiedź na pytanie: czy Arsene Wenger to właściwa osoba na właściwym miejscu. Widzimy szkoleniowca w jego najlepszych chwilach, a także tych najczarniejszych. Czytelnicy mają okazję zapoznać się z kulisami transferów, spektakularnych zwycięstw oraz najgorszych porażek, np. kupno Mesuta Özila z Realu Madryt, zacięta rywalizacja z sir. Alexem Fergusonem czy sezon „Niepokonanych”.

Książka ta, to nie tylko zapis historii ostatnich dwóch dekad, ale przede wszystkim świetny materiał poglądowy dla każdej osoby, która chciałaby w przyszłości zasiadać na ławce szkoleniowej klubu sportowego. Wielu fanów „Kanonierów” głośno wypowiada swoje niezadowolenie z braku sukcesów klubu i ich źródła dopatruje się we francuskim trenerze. Poznając z bliska sekrety pracy Wengera, czytelnik zdaje sobie sprawę z jak wieloma aspektami pozasportowymi musiał on sobie radzić przez ten czas. John Cross nie stara się jednak usprawiedliwiać żadnych podjętych decyzji, a obiektywnie nakreślić wszystkie „za” i „przeciw”.

Jak już wcześniej wspomniałem, w książce znajdziecie wypowiedzi legend związanych z klubem. Swoje zdanie o menedżerze wyrazili choćby Thierry Henry, Robert Pires, Ray Parlour czy nawet Sven-Goran Eriksson. Jak zwykle, dla wzrokowców znalazły się również zdjęcia szkoleniowca z bardziej pamiętnych okresów jego kariery.

„Arsene Wenger. Generał i jego kanonierzy”, to obraz zmagań, wzlotów i upadków człowieka wiernego swojej własnej filozofii, człowieka oczytanego oraz inteligentnego, a przede wszystkim ze wszech miar interesującego. Francuz przykuwa swoją charyzmą i całkowitym zaangażowaniem w swoją pracę. Lektura tej książki sprawi, że szkoleniowiec, czy przez was lubiany czy znienawidzony, już na dobre zagnieździ się w waszej pamięci.

Ocena: 8/10

Leave a Reply

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s