Pep Guardiola to niekwestionowanie jeden z najlepszych współczesnych trenerów piłki nożnej. Osiągnął historyczne sukcesy z każdą drużyną, z którą pracował, poczynając od FC Barcelony, następnie w Bayernie Monachium, a obecnie w Manchesterze City i to właśnie o jego doświadczeniach z angielskim zespołem opowiada najnowsza książka wydawnictwa SQN.

Tytuł mówi sam za siebie. „Manchester City Pepa Guardioli. Budowa Superdrużyny”, to książka autorstwa dwóch hiszpańskich dziennikarzy – Pola Ballusa i Lu Martina – którzy w latach 2016 – 2019 z bliska obserwowali pracę hiszpańskiego szkoleniowca, któremu udało się stworzyć prawdziwego dominatora angielskich boisk, co wcale nie było tak oczywiste jak mogłoby się wydawać.

Gdy ogłoszono, że Guardiola zostanie trenerem Manchesteru City wiele osób zastanawiało się czy będzie w stanie powtórzyć swoje sukcesy z Bayernu i Barcelony w Premier League, bardzo specyficznych i najbardziej wymagających rozgrywkach piłkarskich na świecie. Tytuły zdobyte w poprzednich drużynach nie przekonywały wszystkich, a na Hiszpanie ciążyła ogromna presja.

Dziś wiemy już, że pierwszy sezon Pepa był jego najgorszym w historii! Żadna wielka drużyna nie powstała z dnia na dzień i doskonale udało się tu ująć autorom książki. Choć jest ona pełna wygranych i sukcesów, to znalazło się także dużo miejsca na bolesne potknięcia i upadki zespołu z niebieskiej części Manchesteru.

Ballus i Martin podkreślają, że za budową tej Superdrużyny nie stała jedna osoba. Przeprowadzają nas przez kolejne etapy jej powstawania, zaczynając od ludzi, których kibice często nie dostrzegają i nie doceniają, czyli od zaplecza. W rozmowach z pracownikami klubu przybliżają sylwetki dyrektora ds. piłkarskich, szefa działu analiz, menadżera ds. operacyjnych pierwszego zespołu, asystentów szkoleniowca czy trenera ds. przygotowania fizycznego. Nie zapominają nawet o najmniejszych ogniwach takich jak osoby przygotowujące sprzęt, kucharze, czy ochroniarze.

Oczywiście, autorzy nie zapominają o aspektach sportowych. Nie analizują poszczególnych sezonów w najdrobniejszych szczegółach, ale skupiają się na najważniejszych momentach kampanii w wykonaniu Guardioli i jego podopiecznych. Opowiadają o meczach, które według nich, ale także piłkarzy i samego trenera zbudowały zespół, wprowadziły go na zwycięski tor (zwycięstwo z Bournemouth 2-1, ze Stoke City 7-2 czy porażka z Manchesterem United 2-3).

Czytając jeden rozdział za drugim przekonujemy się, że Manchester City to ogromna maszyna, a każdy jej element jest wciąż doskonalony. Fani piłki nożnej dostrzegą jak osobowość oraz etyka pracy Guardioli wpłynęła na rozwój drużyny. Najważniejsze są szczegóły, które najlepiej widać gdy przyglądamy się dokładnie zaplanowanym aktywnościom piłkarzy, od masaży, przez odpowiednio zbilansowane posiłki, aż po klubowe imprezy.

W książce możemy również przeczytać o sylwetkach piłkarzy pierwszego zespołu (niemal wszystkich), ich wpływie na grę City, relacjach z trenerami, a nawet o tym jak wydarzenia z życia prywatnego przekładają się na dyspozycję na boisku piłkarskim. Wspomina się m. in. o kwestii tatuażu Raheema Sterlinga, który swego czasu wywołał w mediach sporo kontrowersji, o rzekomym konflikcie Pepa Guardioli z Sergio Aguero, trudnościach Leroya Sane w odnalezieniu się w nowym otoczeniu czy o drodze Kyle’a Walkera od młodzieżowych drużyn Sheffield United do mistrzostwa Anglii.

Mogłoby się wydawać, że „Manchester City Pepa Guardioli. Budowa Superdrużyny”, to jedna wielka laurka, co niektórym może się nie spodobać. Fakty mówią jednak same za siebie. Najwięcej punktów zdobytych na wyjeździe (50), najwięcej zwycięstw w sezonie (32), najwięcej goli na koniec sezonu (106), najwięcej hat-tricków w historii Premier League (Sergio Aguero), to tylko kilka z wielu rekordów, które udało się ustanowić pod wodzą hiszpańskiego szkoleniowca. Najważniejszym są jednak dwa zdobyte mistrzostwa pod rząd, sztuka której nie udało się dokonać nikomu od ponad 10 lat, a zarazem najważniejszy cel Guardioli.

Nawet jeśli nigdy nie byliście fanami drużyn prowadzonych przez Pepa Guardiolę, jego dokonania na ławce trenerskiej Manchesteru City muszą robić na was wrażenie. Poznanie od środka jak do nich doszło, to doskonała okazja by przekonać się ile talentu, a ile ciężkiej pracy potrzeba by osiągać tak spektakularne zwycięstwa. Książka nie tylko pogłębia naszą wiedzę, ale także inspiruje do nie poddawania się na własnej życiowej ścieżce, kontynuowania wysiłku w dążeniu do określonych celów oraz nie osiadania na laurach.

Książkę możecie kupić w bardzo dobrej cenie na stronie: https://www.labotiga.pl/257-ksiazki-sportowe-pep-guardiola

Ocena: 8/10

Leave a Reply

%d bloggers like this: