Są tacy ludzie, którzy za wszelką cenę chcą wydostać się ze wsi. Są też takie osoby, które wiążą całe swoje życie z rolnictwem. No i jest także Hachiken, który chce jak najdalej uciec od swojej rodziny i nie rozplanował jeszcze swojej przyszłości. Tak się jednak składa, że trafia do jednej z największych szkół agrokulturalnych w kraju, choć jest mu to zupełnie obce terytorium.

Ów Hachiken, to główny bohater mangi autorstwa Hiromu Arakawy (twórczyni Fullmetal Alchemist) zatytułowanej „Silver Spoon”. Opowiada ona losy uczniów rolniczej szkoły średniej Ooezo położnej na Hokkaido.

Główny bohater próbuje odnaleźć się w zupełnie nowym otoczeniu, zapewne podobnie jak wielu czytelników (w tym ja), dowiaduje się o tym jak funkcjonuje świat roślin i zwierząt i jak ogromny wpływ mają one na nasze codzienne funkcjonowanie.

Yuugo Hachiken może pochwalić się ścisłym umysłem. Nauka do tej pory nie sprawiała mu najmniejszych problemów. Matematyka czy języki, zawsze mógł pochwalić się najwyższymi ocenami na swoim dyplomie. Teraz musi jednak stawić czoła wielu szczegółowym przedmiotom dotyczącym, np. produkcji nabiału czy wyrobem mięsa, nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce.

Towarzyszy mu całe grono charakterystycznych postaci. Na ich czele stoi Mikage, miłośniczka koni, która najchętniej zostałaby jeźdźcem, ale musi przygotować się do przejęcia farmy po swoich rodzicach. Jest również jej przyjaciel z dzieciństwa, Ichiro Komaba, zapalony baseballista, który pomaga swojej samotnej matce w utrzymaniu gospodarstwa rolnego. Do tego można doliczyć pewną siebie Tamako Inadę, która pochodzi z bogatej rodziny rolniczej i rozplanowała swoją przyszłość w najdrobniejszych szczegółach. 

Każdy z nowych znajomych Hachikena interesuje się jakąś dziedziną szeroko rozumianej agrokultury. Aikawa chce zostać weterynarzem,  Tokiwa wiąże swoje życie z kurczakami, Yoshino szaleje na punkcie sera, a Nishikawa wydaje się wiedzieć wszystko o ziemniakach. Jedynym wyjątkiem jest tu wyżej wspomniany główny bohater.

Na I tom mangi, która ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Waneko, składa się 8 rozdziałów, które wprowadzają czytelnika w klimat tej rolniczej historii. Bardzo szybko można zauważyć, że autorka świetnie przygotowała się do swojej nowej pracy i za każdym razem gdy na kartach komiksu pojawiają się jakieś naukowe informacje, możemy być pewnie, że są one zgodne z prawdą.

Jeśli czytaliście „Fullmetal Alchemist” to wiecie czego możecie oczekiwać pod względem wizualnym. Wrażenie robią zwierzęta, rośliny, ale także wszelkiego rodzaju sprzęt niezbędny w rolnictwie. Traktory, kombajny i inne maszyny także znajdują swoje miejsce w tej historii. Co zaś tyczy się bohaterów, to w pewnym stopniu znajdziemy w nich podobieństwa do znanych postaci z „FMA”, ale jednocześnie bije od nich oryginalność.

Hachiken wyrusza w podróż, a my razem z nim próbujemy odgadnąć jakie będą jego dalsze losy. „Silver Spoon” łączy przyjemne z pożytecznym i udowadnia, że wokół nas jest jeszcze wiele rzeczy, których nie doceniamy, a które są na wyciągnięcie naszej ręki. A warto czasem zastanowić się, czemu robimy coś w taki, a nie inny sposób i manga Hiromu Arakawy stara się na takie pytania odpowiadać już w I tomie!

Ocena: 8/10

Leave a Reply

%d bloggers like this: