20 lutego 1992 r., to historyczna data, którą doskonale znają wszyscy fani ligi angielskiej. Wtedy to rozgrywki przybrały nową formę i powstała Premier League, jedna z najbardziej ekscytujących lig piłkarskich na świecie. Z okazji 25 lat jej istnienia, brytyjski dziennikarz Michael Cox podjął się niezwykłej próby znalezienia i opisania najważniejszych piłkarzy, zespołów, wydarzeń tego okresu oraz czynników, które wpłynęły na jej dynamiczny rozwój. Czy ta sztuka mu się udała? Przekonajmy się.

Niemal 500 stronicowa książka została podzielona na osiem części i 25 rozdziałów. Autor kieruje się w nich tematyką, a nie chronologią, stąd np. najpierw możecie przeczytać o napływie zagranicznych gwiazd pokroju Erica Cantony do Premier League, a dopiero później o pierwszym zwycięzcy tych rozgrywek.

Michael Cox zabiera czytelnika w podróż, w trakcie której przyglądamy się nie tylko czysto piłkarskim, taktycznym zmianom w angielskim futbolu. Dowiadujemy się bowiem także jaki wpływ na rozwój Premier League miała zmiana podejścia do odżywiania, wykorzystanie nowych technologii do analizowania przeciwnika, czy nawet zmiany w przepisach.

Choć autor szczegółowo przygląda się wielu aspektom historii najwyższej klasy rozgrywkowej w Anglii, nie oznacza to, że pewne kwestie nie zostały pominięte. Możemy przeczytać o drużynie „Niezwyciężonych”, o Chelsea Jose Mourinho, Liverpoolu Rafaela Beniteza, czy niezwykłym mistrzostwie zdobytym przez Leicester City, ale nie znalazło się tu miejsce dla tematu podziału praw telewizyjnych na poszczególne zespoły czy o rosnącym wpływie pieniądza w najbogatszej lidze Europy., które są nieodłącznym elementem dyskusji o Premier League.

Z początku lektura tej książki może wydać się bardzo wymagająca. Pada w niej mnóstwo nazwisk, dat, statystyk, a nawet fani angielskiej piłki mogą poczuć się nieco przytłoczeni nawałem informacji. Z czasem dajemy się jednak wciągnąć w ten napędzany ciągłą chęcią postępu świat futbolu, niczym w serii „Był sobie człowiek” odkrywając rzeczy zupełnie dla nas nowe i nieoczekiwane.

Dla mnie najciekawszy były te fragmenty opracowania, w trakcie których dowiadywałem się czegoś co powinno być dla mnie jako zapalonego kibica piłkarskiego zupełnie oczywiste, a o czym do niedawna nie miałem zielonego pojęcia jak, np. całe mnóstwo zawodników grających w Premier League, którzy w trakcie kariery zmieniali swoją pozycję na boisku (Gareth Bale zaczynał jako obrońca by stać się skrzydłowy, Paul Scholes grał na pozycji napastnika by ostatecznie skończyć w linii pomocy), czy sam fakt, że jeszcze na początku lat 90. bramkarz mógł łapać piłkę po podaniu od swojego partnera z drużyny!

Myślę, że „Premier League. Historia taktyki…” będzie stanowić interesującą lekturę dla każdego fana piłki nożnej. Nie tylko pogłębia naszą wiedzę w temacie angielskiego futbolu, ale także zachęca do dalszego zanurzenia się w poszczególnych drużynach i piłkarzach oraz ich historiach. Jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich szanujących się miłośników ligi angielskiej.

Ocena: 8,5/10

Książkę w przystępnej cenie znajdziecie pod adresem: https://www.labotiga.pl/ksiazki-sportowe-o-pilce-noznej/8158-premier-league-historia-taktyki-w-najlepszej-pilkarskiej-lidze-swiata.html

Leave a Reply

%d bloggers like this: