Co w dzisiejszych czasach jest najcenniejsze? Dla jednych będzie to kasa. Dla innych będzie to rodzina i najbliżsi. Ja chciałbym z kolei wskazać coś, co w pierwszej chwili większości osób nie przychodzi na myśl. Najcenniejsza jest dzisiaj informacja. Wystarczy przypomnieć sobie, że wcale nie tak dawno nie używaliśmy takiego pojęcia jak „fake news”, a wiadomości przekazywane w mediach nie miały aż tak wielkiego wpływu na świat jak to ma miejsce dzisiaj. Piszę o tym nie bez powodu, gdyż chciałbym wam opowiedzieć o serialu, który temat informacji porusza.

Tym serialem jest „Newsroom” stacji HBO. Jego pomysłodawcą jest Aaron Sorkin, scenarzysta takich tytułów jak choćby „Moneyball”, „The Social Network” czy „The West Wing”. Już samo CV pana Sorkina sprawia, że warto sprawdzić co zmalował w tym serialu.

„Newsroom” opowiada o losach grupki reporterów stacji ACN, którzy współpracują przy powstawaniu programu informacyjnego. Z jednej strony starają się podwyższyć jego oglądalność, ale co ważniejsze, dążą do rzetelnego i wiarygodnego przekazywania wiadomości, a nie tworzenia ich. Ta sztuka raz udaje im się lepiej, a raz gorzej, ale za każdym razem z myślą o trzymaniu się swoich własnych wartości.

Will McAvoy, to prezenter telewizyjny bez skazy, ulubieniec Ameryki, a jednocześnie facet który wysoką oglądalność stawia ponad przekazywanie wartościowych, prawdziwych treści. Wszystko zaczyna się jednak zmieniać w momencie gdy pewna studentka zadaje pytanie: „Dlaczego Ameryka jest najwspanialszym krajem na świecie?”. W bohaterze coś pęka, będąc w amoku mówi to, co faktycznie myśli, wywołując ogromne kontrowersje odpowiadając, że USA nie jest najwspanialszym krajem na świecie.

Will robi sobie przerwę od pracy, a gdy wraca zastają go spore zmiany. Nowi pracownicy, nowy wydawca – jego eks – i nowy format jego programu. Czas zacząć rewolucję w mediach, taki jest przekaz jego szefa, Charliego Skinnera. W tym momencie ruszamy w podróż, która pokazuje nam kulisy tworzenia programów informacyjnych, zdobywania informacji, potwierdzania źródeł z których one pochodzą. Obserwujemy ile stresu towarzyszy tej pracy, jak intensywna i wymagająca jest dla dziennikarzy oraz jak moment zawahania się potrafi zadecydować nie tylko o spadku oglądalności, ale nawet wiarygodności stacji. Jest to podróż fascynująca.

Ta podróż jest tym ciekawsza, że wybieramy się w nią ze świetną obsadą aktorską na czele z Jeffem Danielsem. Will McAvoy, to nie jest rola w przypadku której jako pierwszy do głowy przyszedłby nam Daniels, przez wielu kojarzony raczej z komediami i sympatycznymi facetami, a McAvoy taki nie jest. Jest za to szorstki, lubi ironizować, ukrywa swoje prawdziwe odczucia. To postać pokroju dr House’a, czy Sherlocka Holmesa, face inteligentny i niełatwy we współpracy. Daniels wykonuje tu kapitalną robotę i nie bez powodu otrzymał za tę rolę nagrodę Emmy.

Siłą serialu są dialogi – Sorkin jest ich mistrzem – a do dialogów potrzeba odpowiedniej chemii między aktorami/aktorkami. Widzimy ją już od pierwszego zajrzenia za kulisy stacji ACN, obserwując nieco krępującą rozmowę asystentki Willa, Maggie z nowym producentem, Jimem Harperem. I w tym momencie dajemy się złapać w tę historię, bo to nie tylko wiadomości, ale po prostu ludzie, ich związki, emocje, życie. Alison Pill, John Gallagher Jr., Emily Mortimer, Dev Patel, Olivia Munn, to tylko niektóre z nazwisk, na które powinniście zwrócić uwagę.

Odcinki są poświęcone prawdziwym wydarzeniom, które miały miejsce na świecie, a o których serwis informacyjny przygotowują nasi bohaterowie. Wśród nich znalazł się chociażby wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej, wybory prezydenckie w USA, czy uśmiercenie Osamy Bin Ladena. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że wiele tych historii stawia dziennikarzy na rozdrożu pomiędzy emocjonalną reakcją, a misją obiektywnego przekazywania wiadomości. Naprawdę fascynująca, ale zarazem stresująca jest ich praca.

Oczywiście, nie brakuje pewnych przewijających się przez poszczególne sezony wątków. W powietrzu cały czas czuć chemię między Willem, a Mackenzie i ciągle zastanawiamy się czy nadal jest między nimi jakieś uczucie i czy na nowo zakiełkuje. Drugi sezon w dużej mierze poświęcony jest bardzo ważnemu, kontrowersyjnemu, przygotowywanemu przez reporterów długimi miesiącami materiałowi i szukaniu przez nich wiarygodnych źródeł co wcale nie jest takie proste, a sam materiał może sporo namieszać.

Trzeba jednak podkreślić, że nie wszyscy bohaterowie mają tutaj swoje pięć minut i w chaosie tworzenia programu nie ma często czasu na odpowiednie rozwijanie każdej postaci. Tempo akcji jest tutaj bardzo szybkie, co dodatkowo podkreśla cały czas podążająca od jednej osoby do drugiej kamera.

Dzisiaj, gdy wiele osób głośno krytykuje działania prezydenta USA, Donalda Trumpa, jego kłamstwa, ciągłą aktywność na Twitterze oraz multum pojawiających się fake newsów, „Newsroom” z pewnością służyłby jako bardzo ciekawy komentarz do otaczającego Amerykanów świata. Niestety muszą wystarczyć nam tylko te zrobione przed laty trzy sezony, które warte są jednak każdej poświęconej im minuty.

Ocena: 8/10

Leave a Reply

%d bloggers like this: