W dzisiejszych czasach zupełną normalnością jest płynna, nie zacinająca się grafika 3D w grach wideo, mnóstwo różnych gatunków – do wyboru, do koloru – czy powstające co kilka lat nowe generacje konsol. Jakoś jednak musiało do tego dojść, a droga do rozwoju świata gier była naprawdę niesamowita i ekscytująca. Wiele osób miało okazję przeżyć ją na własnej skórze, ale wszyscy ci, którzy pochodzą z późniejszych pokoleń nie mieli tego szczęścia. Do czasu. Dziś możemy tego doświadczyć za sprawą interesującego serialu dokumentalnego dostępnego na platformie Netflix.

„High Score: Złota era gier”, to składająca się z sześciu odcinków podróż do czasów, które na zawsze zmieniły oblicze światowego rynku gier wideo i odmieniły życie wielu osób, a przede wszystkim graczy. Serial przedstawia nam najważniejsze wydarzenia takie jak powstanie Pac-Mana, czy Space Invaders, walka o dominację między Nintendo, a firmą SEGA, rozwój bijatyk czy RPG.

Twórcy dokumentu w bardzo przystępny i łatwy w odbiorze sposób zapraszają nas do świata gier wideo. Nie ma tutaj kwestii niezrozumiałych dla laików. Forma mieszająca ze sobą wypowiedzi ludzi z branży, artystów którzy stworzyli prezentowane w poszczególnych odcinkach tytuły oraz kolorowe animacje rodem z gier lat 80. i 90. sprawdza się tutaj fantastycznie, przykuwając uwagę zarówno starszych fanów, dla których jest to sentymentalna podróż w czasie jak i dla najmłodszych, którzy mogą zrozumieć jak narodziła się magia gier.

Niesamowite jest przede wszystkim to jak od linijek kodu napisanych na komputerze powstawały gry, które po dziś dzień stanowią rozrywkę dla całej rzeszy osób, młodych i starych, dziewczyn i chłopaków. Niesamowite są ci wszyscy utalentowani pasjonaci, których często uważane za niedorzeczne pomysły ostatecznie zmieniły oblicze rozwijającego się rynku gier!

Obejrzałem wszystkie sześć odcinków ciągiem i cały czas jest mi mało! Oczywiście, wychowałem się na części z prezentowanych tytułów, więc moja perspektywa na dokument jest zupełnie inna niż osób, które nigdy nie były zainteresowane grami. Uważam jednak, że forma serialu, o czym już wcześniej wspomniałem, została skonstruowana w bardzo atrakcyjny dla widza sposób. Oglądając, ma się wrażenie niekończącej się akcji i adrenaliny, takich jakie zazwyczaj towarzyszą rozgrywkom.

„High Score: Złota era gier”, to jedna z perełek wśród dokumentów dostępnych na Netflix, warta poświęcenia każdej wolnej minuty. Dziś na ustach wszystkich jest Cyberpunk 2077, ale musimy uświadomić sobie, że nie byłoby tej gry bez Space Invaders, Sonica, czy Final Fantasy. Właśnie po obejrzeniu serialu będziemy w stanie to doskonale zrozumieć, ale także zarazić się pasją do gier wideo, nie tylko do samego grania, ale także do ich tworzenia!

Ocena: 8/10

Leave a Reply

%d bloggers like this: