Mike Tyson. Jeden z największych bokserów w historii tego niezwykłego sportu tak właśnie kojarzy się większości osób, które usłyszały jego nazwisko. Mike Tyson to jednak nie tylko świetny sportowiec sprzed lat, ale także człowiek, który od dawna walczy z własnymi demonami, „sex, drugs & rock’n’roll” chciałoby się powiedzieć. Słyszeliśmy o wielu związanych z nim aferach i kontrowersjach, a od zeszłego roku mamy okazję zapoznać się z nowym, świeżym spojrzeniem na jego postać.

To wszystko za sprawą książki „Poskromić bestię. Nieznana historia Mike’a Tysona”, która ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa SQN. Na jej kartach autor Eric Wilson przedstawia nam sylwetkę boksera oczami jego wieloletniego przyjaciela i menadżera Rory’ego Hollowaya, dając nam głęboki wgląd w charyzmatycznego byłego mistrza świata wagi ciężkiej, rozprawiając się z wieloma sytuacjami, a także dostarczając nowych i wcześniej nam nieznanych informacji dotyczących Tysona i jego otoczenia.

Autor w bardzo ciekawy sposób przedstawia bliskie Tysonowi osoby, z którymi miał do czynienia w trakcie swojej kariery. Porównuje ich bowiem do różnych zwierząt, doszukując się między nimi pewnych cech wspólnych. Dlatego m. in. sam Tyson jest tu przyrównywany do świni, bo potrafił być nieokrzesany, dziki i niepohamowany jak to zwierzę, choć nie tylko z nim jest zestawiany. Są lwy, goryle, krokodyle, a nawet pszczoły, osły czy komary, a im dłużej czytamy tym bardziej zgadzamy się z takimi barwnymi opisami bohaterów.

Wilson bierze na tapetę ringowe osiągnięcia Tysona, ale nie da się ukryć, że do najciekawszych kąsków należą jego pozasportowe wyczyny. Tabuny podrywanych kobiet, miliony dolarów wydawane na przeróżne zachcianki, lecz również na całą drużynę i rodzinę boksera oraz jego przyjaciół, hodowane w domu tygrysy, czy udział w trylogii „Kac Vegas”, to tylko wierzchołek góry lodowej jaka została przedstawiona w książce.

Nie znalazłem tu żadnego rozdziału, żadnej historii, która by mnie znudziła, która by mnie nie zaszokowała, której nie przeczytałbym do samego końca. Tyson to postać fascynująca, przede wszystkim ze względu na jego ułomności, których niewtajemniczona osoba, przeciętny Kowalski nie utożsamiłby z osobą sukcesu, wybitnym sportowcem, milionerem przecierającym szlaki dla swoich czarnoskórych braci. Jak ktoś na szczycie, kto ma wszystko jest w stanie upaść tak nisko, że popada w uzależnienie od narkotyków czy wydawania kasy, odtrąca swoich najbliższych i zaprzepaszcza lata pięknej kariery. Między innymi o tym dowiecie się z książki Erica Wilsona.

„Poskromić bestię”, to historia pełna dramatu, humoru, pasji. Znajdują się w niej zabawne anegdoty o tym jak Tyson podróżował ze swoim zespołem oraz tygrysami, jak wspinał się na szczyt bokserskiego świata wychodząc z biedy, jak w dzieciństwie wyśmiewano jego otyłość. Dostajemy wgląd nie tylko w jego karierę, ale także mechanizmy rządzące boksem. Dowiadujemy się jak można dojść do wielkich pieniędzy, czy jakie przekręty i manipulacje mogą sprawić, że dany bokser zawalczy o tytuł mistrza świata. Najważniejszą częścią tej historii są chyba jednak emocje, te związane z przyjacielskimi i rodzinnymi relacjami. Czytając o tym jaka błahostka potrafi zniszczyć długoletnią przyjaźń, nie sposób nie poczuć choćby w najmniejszym stopniu wzruszenia.

Jeśli do tej pory uważaliście Mike’a Tysona jedynie za najlepszego bohatera minionej epoki, to po przeczytaniu książki Erica Wilsona i Rory’ego Hollowaya ujrzycie zupełnie inne oblicze byłego boksera, a dziś charyzmatycznego artysty, bo chyba tak trzeba nazwać jego obecną działalność. Fani boksu z pewnością będą zadowoleni z różnych detali oraz historii uchylających drzwi do świata tej dyscypliny sportu. Podobnie jak wszyscy czytelnicy, którzy uwielbiają poznawać zaskakujące sylwetki osób, które zawsze wydawały się nie mieć przed nami żadnych tajemnic, a jak się okazuje jest zupełnie inaczej. To jedna z najlepszych książek sportowych minionego roku, obok której nie możecie przejść obojętnie.

Ocena: 8/10

Książkę w atrakcyjnej cenie możecie kupić na stronie księgarni Labotiga pod adresem: https://www.labotiga.pl/ksiazki-wydawnictwa-sqn/10377-poskromic-bestie-nieznana-historia-mike-a-tysona.html?search_query=tyson&results=31

Leave a Reply

%d bloggers like this: