Okładka książki Cudowny chłopak

Okres dojrzewania i dorastania nie jest łatwy dla wszystkich młodych ludzi. Presja rówieśników, rodziców, nauczycieli, a do tego jeszcze te wszystkie zmiany zachodzące wewnątrz naszego ciała. Nie ma lekko, ale wyobraźcie sobie, że oprócz tych wszystkich problemów musicie sobie poradzić z faktem, że wyglądacie zupełnie inaczej niż każdy z uczniów, a to ze względu na rzadką kombinację genetycznych przypadłości. Z tym właśnie musi poradzić sobie August, bohater książki Cudowny chłopak.

Poznajcie Pullmanów

Isabel, Nate, August i Olivia, to rodzina Pullmanów. Mieszkają w dzielnicy North River Heights „na samym czubku Manhattanu”. Córka właśnie zaczyna naukę w liceum, a syn ze względu na swoją przypadłość, liczne operacje które przeszedł, a przede wszystkim ze względu na opiekuńczość czy może nawet nadopiekuńczość matki, uczy się w domu. Ma dziesięć lat i jeszcze nigdy nie uczęszczał do szkoły, ale to ma się właśnie zmienić i jest motorem napędzającym książkę.

A właśnie. Tytuł, o którym mowa, to Cudowny chłopak autorstwa R. J. Palacio. Ukazał się w Polsce nakładem wydawnictwa Albatros w 2017 r.  przy okazji premiery filmu, będącego jego kinową adaptacją. Co więcej, jest to literacki debiut autorki oraz pozycja zapoczątkowująca książkową serię, która stała się światowym bestsellerem!

Cudowny chłopak – co, gdzie, jak i kiedy

Cudowny chłopak liczy sobie nieco ponad 400 stron. Tytuł ten opowiada historię Augusta trafiającego do szkoły podstawowej średniej, zupełnie nowego, obcego środowiska, w którym będzie musiał się odnaleźć. Wydaje się, że jest to bardzo prosta historia. Jednakże, gdy przypomnimy sobie o wyglądzie bohatera, od razu zdajemy sobie sprawę z czym będzie zmuszony sobie poradzić. W końcu dzieci potrafią być dla siebie naprawdę okrutne.

Książka została podzielona na osiem części, a obserwujemy ją oczami sześciu bohaterów. Razem z nimi fabuła posuwa się do przodu, a poznajemy nie tylko ich perspektywę na osobę Auggie (jak nazywają bohatera najbliżsi) oraz jak wpłynął na ich życie, ale także ich własne rozterki, przez co lektura nabiera więcej kolorów.

Bardzo spodobał mi się fakt, że każdy z narratorów poszczególnych części książki wypowiada się na swój własny sposób. Co więcej, z początku wydaje się, że Cudowny chłopak to historia opowiedziana tylko z perspektywy Augusta. Po jakimś czasie okazuje się, że tak nie jest co jest miłą niespodzianką. Tym bardziej, że bohaterowie pozostałych części, to nie tylko jego rodzina.

Plejada ciekawych bohaterów

Wśród wyżej wspomnianych bohaterów pierwsze miejsce zajmuje oczywiście August. To niezwykle inteligentny chłopiec, fan Gwiezdnych Wojen o świetnym poczuciu humoru. Naprawdę łatwo go polubić. No chyba, że przeszkadza nam jego wygląd. Z początku jest tak w przypadku większości jego rówieśników. Tylko osoby o naprawdę dobrym sercu potrafią spojrzeć na to co ma w środku, a nie tylko na to co na zewnątrz. 

Wśród nich jest m. in. Jack, dobrze wychowany, ale bardzo wyluzowany kolega Auggiego z klasy. Jest także poznana na stołówce Summer, dziewczyna o złotym sercu, czy Olivia, a raczej Via, siostra bohatera. Ta ostatnia szybko musiała pogodzić się z faktem, że nie będzie w centrum uwagi. Zaakceptowała to i nigdy nie patrzyła na brata tak jak obcy ludzie.

Cudowny chłopak czyli spójrzmy głęboko w siebie

Cudowny chłopak, to ciepła opowieść o odnajdywaniu własnego miejsca na świecie, o akceptacji inności, o ludzkiej dobroci. Nie oznacza, to jednak że przez cały czas jest wesoło i kolorowo. Bohaterowie, w szczególności August, przechodzą wzloty i upadki. Autorka szybko przypomina nam, że nie ma osób idealnych i każdy z nas popełnia błędy. Podkreśla też, że nie zawsze je dostrzegamy jak choćby Julian, zadufany uczeń, który Auggiego cały czas traktuje jak dziwadło.

Widać, że autorka rozumie świat dzieci i nastolatków. Postacie mają swoje zainteresowania i często odnoszą się do popkultury. R. J. Palacio nawiązuje, np. do Gwiezdnych Wojen, ale także gier komputerowych czy innych filmów. Poza tym znajduje się tu rozdział zatytułowany „Listy, e-maile, wiadomości na Facebooku, SMS-y”, który dosłownie składa się z wymienionych źródeł komunikacji, zdecydowanie bardziej popularnych wśród współczesnej młodzieży.

Każdy rozdział ma swój tytuł w sposób przejrzysty i zrozumiały zarysowujący nam sytuację z którą będziemy mieli do czynienia. Można wręcz powiedzieć, że książka składa się z krótkich scen z życia wziętych, pokazanych z różnych punktów widzenia. Jeszcze bardziej ułatwia to czytanie i wczucie się w przedstawioną historię.

Podsumowanie

Książka oferuje nam dużo humoru, ale także momenty przerażenia czy nawet wzruszenia. Podczas niewielu lektur zdarzało mi się płakać, a Cudowny chłopak jest jedną z nich. Poruszy każdą osobę, bez względu na wiek i uzmysłowi, że w życiu nie powinniśmy tylko oglądać się na siebie, a każdy dobry gest może zrobić różnicę w relacjach z innymi ludźmi. 

Ocena: 9/10

Leave a Reply

%d bloggers like this: