„Cudowny chłopak” – Cudowna historia

Okres dojrzewania i dorastania nie jest łatwy dla wszystkich młodych ludzi. Presja rówieśników, rodziców, nauczycieli, a do tego jeszcze te wszystkie zmiany zachodzące wewnątrz naszego ciała. Nie ma lekko, ale wyobraźcie sobie, że oprócz tych wszystkich problemów musicie sobie poradzić z faktem, że wyglądacie zupełnie inaczej niż każdy z uczniów, a to ze względu na rzadką kombinację genetycznych przypadłości. Z tym właśnie musi poradzić sobie August, bohater książki, z którą dziś was zapoznam.

Isabel, Nate, August i Olivia, to rodzina Pullmanów. Mieszkają w dzielnicy North River Heights „na samym czubku Manhattanu”. Córka właśnie zaczyna naukę w liceum, a syn ze względu na swoją przypadłość, liczne operacje które przeszedł, a przede wszystkim ze względu na opiekuńczość czy może nawet nadopiekuńczość matki, uczy się w domu. Ma dziesięć lat i jeszcze nigdy nie uczęszczał do szkoły, ale to ma się właśnie zmienić i jest motorem napędzającym książkę.

A właśnie. Tytuł, o którym mowa, to „Cudowny Chłopak” autorstwa R. J. Palacio. Ukazał się w Polsce nakładem wydawnictwa Albatros w 2017 r.  przy okazji premiery filmu, będącego jego kinową adaptacją. Co więcej, jest to literacki debiut autorki oraz pozycja zapoczątkowująca książkową serię, która stała się światowym bestsellerem!

„Cudowny chłopak” liczy sobie nieco ponad 400 stron i opowiada historię Augusta trafiającego do szkoły podstawowej średniej, zupełnie nowego, obcego środowiska, w którym będzie musiał się odnaleźć. Wydaje się, że jest to bardzo prosta historia, ale gdy przypomnimy sobie o wyglądzie bohatera, od razu zdajemy sobie sprawę z czym będzie zmuszony sobie poradzić. W końcu dzieci potrafią być dla siebie naprawdę okrutne.

Książka została podzielona na osiem części, a obserwujemy ją oczami sześciu bohaterów. Razem z nimi fabuła posuwa się do przodu, a poznajemy nie tylko ich perspektywę na osobę Auggie (jak nazywają bohatera najbliżsi) oraz jak wpłynął na ich życie, ale także ich własne rozterki, przez co lektura nabiera więcej kolorów.

Bardzo spodobał mi się fakt, że każdy z narratorów poszczególnych części książki wypowiada się na swój własny sposób, w charakterystycznym sobie stylu. Co więcej, z początku wydaje się, że „Cudowny chłopak” to historia opowiedziana tylko z perspektywy Augusta, by po jakimś czasie poczuć bardzo miłe zaskoczenie, tym bardziej, że bohaterowie pozostałych części, to nie tylko jego rodzina.

Wśród wyżej wspomnianych bohaterów pierwsze miejsce zajmuje oczywiście August. To niezwykle inteligentny chłopiec, fan Gwiezdnych Wojen o świetnym poczuciu humoru. Naprawdę łatwo go polubić. No chyba, że przeszkadza nam jego wygląd i z początku jest tak w przypadku większości jego rówieśników. Tylko osoby o naprawdę dobry sercu potrafią spojrzeć na to co ma w środku, a nie tylko na to co na zewnątrz. 

Wśród nich jest choćby Jack, dobrze wychowany, ale bardzo wyluzowany kolega Auggiego z klasy, poznana na stołówce Summer, dziewczyna o złotym sercu, czy Olivia, a raczej Via, siostra bohatera, która szybko musiała pogodzić się z faktem, że nie będzie w centrum uwagi, ale zaakceptowała to i nigdy nie patrzyła na brata tak jak obcy ludzie.

„Cudowny chłopak”, to ciepła opowieść o odnajdywaniu własnego miejsca na świecie, o akceptacji inności, o ludzkiej dobroci. Nie oznaczana, to jednak że przez cały czas jest wesoło i kolorów. Bohaterowie, w szczególności August, przechodzą wzloty i upadki. Autorka szybko przypomina nam, że nie ma osób idealnych i każdy z nas popełnia błędy, choć niestety nie zawsze je dostrzega jak choćby Julian, zadufany uczeń, który Auggiego cały czas traktuje jak dziwadło.

Widać, że autorka rozumie świat dzieci i nastolatków. Postacie mają swoje zainteresowania i często odnoszą się do popkultury, by wspomnieć choćby o nawiązaniach do Gwiezdnych Wojen, ale także gier komputerowych czy innych filmów. Poza tym znajduje się tu również rozdział zatytułowany „Listy, e-maile, wiadomości na Facebooku, SMS-y”, który dosłownie składa się z wymienionych źródeł komunikacji, zdecydowanie bardziej popularnych wśród współczesnej młodzieży.

Każdy rozdział ma swój tytuł, który w sposób przejrzysty i zrozumiały zarysowuje nam sytuację z którą będziemy mieli do czynienia. Można wręcz powiedzieć, że książka składa się z krótkich scen z życia wziętych, pokazanych z różnych punktów widzenia. Jeszcze bardziej ułatwia to czytanie i wczucie się w przedstawioną historię.

Książka oferuje nam dużo humoru, ale także momenty przerażenia czy nawet wzruszenia. Podczas niewielu lektur zdarzało mi się płakać, a „Cudowny chłopak” jest jedną z nich. Poruszy każdą osobę, bez względu na wiek i uzmysłowi, że w życiu nie powinniśmy tylko oglądać się na siebie, a każdy dobry gest może zrobić różnicę w relacjach z innymi ludźmi. 

Ocena: 9/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s