Choć na co dzień nie interesuję się historią, to często w moje oczy rzuca się jakiś ciekawy temat z nią związany. Czasem dotyczy on konkretnej bitwy, innym razem zwyczajów czy kultury danego okresu, a kiedy indziej konkretnej postaci historycznej. Tym razem miałem okazję zapoznać się z prawdziwą legendą II wojny światowej, która przez długi czas siała postrach wśród aliantów. Nie chodzi mi tu o żadnego przywódcę, czy nawet sojusz wojskowy, a o pojazd. Konkretnie o czołg.

„Tygrys. Legendarny czołg” to jedna z ciekawszych książek wydawnictwa RM, które ukazały się w ramach cyklu Sekrety Historii. Pozycja ta doczekała się właśnie nowego, drugiego wydania i powinna zainteresować nie tylko fanów historii oraz okresu II wojny światowej. Jest to bowiem tytuł, który stara się bardzo szczegółowo zaprezentować nam maszynę zagłady, zarówno pod kątem technicznym jak i w szerszym kontekście historyczno-politycznym.

Autor książki zabiera nas w podróż po kolejnych etapach powstawania i udoskonalania jednego z najpopularniejszych czołgów II wojny światowej. Pokazuje nam jak wiele wysiłku trzeba było włożyć w stworzenie takiego monstrum, jednocześnie uzmysławiając nam jak niedoskonałymi maszynami potrafią być czołgi.

W kolejnych rozdziałach Anderson przedstawia nam dane dotyczące technicznych możliwości „Tygrysa”, a także jego skuteczności w walce. Autorowi udało się również dotrzeć do bogatego zbioru zdjęć czy plakatów z okresu II wojny światowej, które świetnie wprowadzają nas w klimat wojny i pomagają nam lepiej poznać czołg.

W książce jest mowa nie tylko o samym „Tygrysie”, lecz również o innych maszynach wyprodukowanych przez III Rzeszę takich jak „Pantera”, Sturmmorser, czy Bergepanzer. W zasadzie jest tutaj mowa o wszystkich najważniejszych pojazdach, które w sposób pośredni lub bezpośredni były związane z tytułowym czołgiem, np. ciągnikach służących do ewakuacji uszkodzonej maszyny. Znalazło się tu także miejsce na porównanie z tankami innych krajów by wspomnieć chociażby radziecki T-34 czy amerykański M3 General Lee.

Autor poświęca dużo miejsca nie tylko procesowi powstawania czołgu. Opisuje jego mobilność w trakcie walk, przebieg ewakuacji i naprawy „Tygrysa”, skupia się też na formacjach taktycznych w jakich Naziści korzystali z maszyny. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale po lekturze książki odniosłem wrażenie, że Thomas Anderson żadnego ważnego aspektu dotyczącego funkcjonowania czołgu nie pominął i w sposób wyczerpujący przybliżył nam ten niezwykły pojazd bojowy.

Co się tyczy minusów tego opracowania, to z pewnością problemów czytelnikowi może nastręczyć język, w którym książka została napisana. Jest tutaj mnóstwo technicznego żargonu oraz niemieckich wyrazów i sformułowań, które nie tylko ciężko zapamiętać lecz przede wszystkim ciężko wymówić jeśli nie mieliśmy nigdy większego do czynienia z językiem niemieckim. Nieco utrudnia to lekturę, ale na szczęście nie przeszkadza w czerpaniu satysfakcji z pogłębiania wiedzy na temat czasów minionych.

„Tygrys. Legendarny czołg” to lektura, która może zafascynować każdego czytelnika, choć skierowana jest przede wszystkim do pasjonatów historii II wojny światowej, czołgów i szeroko pojętych militariów. To bogate opracowanie pełne jest szczegółów i detali, których nigdy nie uświadczycie siedząc w szkolnej ławce podczas lekcji historii. Pokazuje nam, że istnieje wiele interesujących tematów dotyczących okresu 1939-1945, o których większość z nas nie ma prawdopodobnie zielonego pojęcia, a które są bardzo wciągające i pouczające. To pozycja warta poświęcenia każdej wolnej chwili.

Ocena: 7/10

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki chciałbym podziękować wydawnictwu RM.

Książkę możecie zakupić pod tym adresem.

Leave a Reply

%d bloggers like this: