Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu, nikt nie spodziewał się, że na ekrany kin zawitają Avengers oraz inni superbohaterowie, a na pewno nie w takiej skali. W najnowszej odsłonie przygód komiksowej grupy ma pojawić się, aż 67 postaci! I w tym właśnie miejscu przydatna staje się pozycja wydawnictwa Ameet pt. „Marvel Avengers. Encyklopedia Postaci”.

Stworzona przez Alana Cowsilla encyklopedia została wydana w 2012 r. i jest zbiorem mniejszych i większych postaci, które kiedykolwiek weszły w kontakt z Avengers. Są to nie tylko złoczyńcy, ale także sojusznicy, czasem bardzo niespodziewani. Każdy z bohaterów ma poświęconą w sobie stronę. W skrócie zostaje opisane w jaki sposób skrzyżowały się ich drogi z Avengers. Większość opisów dotyczy jednak ich ostatniego, najnowszego spotkania w komiksach.

Dodatkowo zostały przedstawione najważniejsze cechy każdego bohatera, w tym waga, wzrost, prawdziwe imię i nazwisko oraz moce. Świetnie zostały dobrane także obrazy z komiksów ich przedstawiające. W tym przypadku są to bowiem także ich starsze wersje, choćby z lat 60. czy 70.

Najdziwniejszym elementem encyklopedii są poziomy mocy postaci. W skali 1-7 ocenione zostały m. in. emisja energii, siła, szybkość, walka. Ciężko jest jednak domyślić się w jaki sposób została dokonana ta ocena. Na przykład Galactus jako wszechpotężna istota otrzymał same 7. Z kolei Quicksilver, który jest jednym z najszybszych bohaterów (w sumie jest to przecież jego jedyna zdolność) ma szybkość na poziomie 5 identycznie jak Ms. Marvel, a nawet Lockjaw! Jest to chyba jedyna rzecz do której można się przyczepić.

Co prawda książka jest skierowana głównie do najmłodszych odbiorców, w związku z czym opisy postaci są bardzo proste, to jest to pozycja obowiązkowa dla każdego fana komiksów Marvela. W dzisiejszych czasach istnieje tyle źródeł, że czasami ciężko jest się połapać i zdobyć podstawową wiedzę na temat naszych ukochanych bohaterów. Taką gwarantuje „Marvel Avengers. Encyklopedia Postaci”. Przekładu z języka angielskiego dokonał pan Marcin Karski i wykonał przy tym fantastyczną robotę. Żaden z przydomków czy choćby specjalnych umiejętności lub nazw siedzib nie zostały przetłumaczone na polski sposób, co po pierwsze ułatwia dotarcie do nich w komiksach, a po drugie nie powoduje, że z naszych twarzy nie schodzi wyraz prześmiewczej szydery.

Jeśli więc czujecie się częścią uniwersum Avengersów i chcecie poznać przynajmniej najbardziej podstawowy zestaw wrogów i sojuszników superbohaterskiej grupy, to musicie sięgnąć po encyklopedią. Czeka na was ponad 200 postaci i zgodnie z tylną częścią okładki „ich przeszłość, ich moce, ich walka”. Nie ma co czekać, wkroczcie do tego świata.

Ocena: 7/10

Leave a Reply

%d bloggers like this: