Dziecko - plakat serialu

Przez lata mieliśmy już sporo różnych pomysłów na horrory. Zazwyczaj twórcy w swoim historiach umieszczają pewien element nadprzyrodzony, który napędza fabułę. Może to być istnienie jakiegoś potwora, demona, nawiedzenie, opętanie, czy nawet klątwy. Ten ostatni motyw wchodzi w grę w przypadku jednej z oryginalniejszych produkcji ostatnich miesięcy zatytułowanej Dziecko.

Ośmioodcinkowy brytyjski serial to czarna komedia z elementami horroru, która w krzywym zwierciadle prezentuje trudy macierzyństwa. Sęk w tym, że tytułowe dziecko zostało przeklęte i nie starzeje się od wielu lat, wciąż wpadając w ręce innych kobiet, których historia ma wspólne zakończenie zwane śmiercią.

W produkcji dziecko dostaje się pod opiekę nie przepadającej za brzdącami singielki Natashy. I to w iście koszmarny sposób. Wcześniej musi bowiem zginąć jego poprzednia opiekunka, która skacze z klifu. Nasza bohaterka stara się zrobić wszystko by oddać bobasa w inne ręce, ale szybko orientuje się, że taki zabieg kończy się śmiercią niewinnych osób. Na szczęście, na jej drodze staje tajemnicza pani Eaves, która zdaje się wiedzieć coś więcej na temat dziecka oraz tego co zrobić by zakończyć łańcuch wydarzeń tej masakry.

Dziecko, czyli komedia plus horror

Dziecko to naprawdę zabawny, oryginalny, momentami makabryczny serial. Kwestia macierzyństwa została tutaj przedstawiona w krzywym zwierciadle. Która matka nie zażartowała kiedyś ze stresu i zmęczenia, że najchętniej pozbyłaby się swojej pociechy? A tutaj takie zajście jest koniecznością. Przy okazji pokazuje nam pewne stereotypy i co rusz zaskakuje przeróżnymi sposobami na uśmiercanie kolejnych postaci.

Dziecko - kadr z serialu

W obsadzie nie zauważyłem żadnych rozpoznawalnych twarzy. Niewiele mówią mi takie nazwiska jak Michelle de Swarte, Amira Ghazalla, czy Amber Grappy. Trzeba jednak przyznać, że aktorsko serial wypada solidnie, a żaden z występów nie raził tutaj moich oczu. Najwięcej pracy miała odtwórczyni głównej roli, czyli wspomniana de Swarte, a więc właśnie ją mogę w tym miejscu wyróżnić.

Podsumowanie

Sam nie mam dzieci i jestem bardzo daleko od myślenia o zakładaniu rodziny, niemniej jednak Dziecko sprawiło mi wielką frajdę. Co prawda, momentami tempo akcji siada, a twórcy niepotrzebnie przedłużają nieuniknione, ale niemal każdy odcinek to zabawny i przerażający zarazem komentarz na temat wychowywania dzieci. Myślę, że każda matka porządnie ubawi się oglądając ten serial, do czego gorąco zachęcam. A znajdziecie go na HBO Max.

Zdjęcia: HBO

Leave a Reply

%d bloggers like this: