Porywający mówca – Jak brzmieć pewnie i przekonująco – recenzja książki

Nie wiem jak wy, ale ja, w szczególności w czasach edukacji szkolnej, czy na studiach miałem problemy z publicznym przemawianiem. Różnego rodzaju prace w grupie, przedstawienia, czy ustne odpowiedzi zawsze mnie stresowały. Po części ze względu na niezbyt wysoką samoocenę, ale również z powodu niewiedzy na temat tego jak się do nich dobrze przygotować. Takie umiejętności są niezbędne na wielu polach życia społecznego, choćby w polityce, czy aktorstwie, ale także na co dzień, w różnych sytuacjach. W takim wypadku z pomocą przychodzi nam wydana przez Onepress książka, pt. Porywający mówca – Jak brzmieć pewnie i przekonująco.

Autorką opracowania jest pani Ewa Kozicka, trener głosu i logopeda medialny. W swojej książce stara się nam uświadomić, że każdy z nas jest w stanie nauczyć się lepiej przemawiać! Po lekturze i przy odpowiednim wysiłku nie straszne będą nam już publiczne wystąpienia, szkolne prezentacje, itp. Co za tym idzie, z pewnością pozytywnie wpłynie to nie tylko na nasze wyniki osiągane w różnych dziedzinach, lecz także na nasze samopoczucie. Według mnie pewny i silny głos daje bowiem wrażenie, że mamy do czynienia z osobą, która wie czego chce, jest dobrze przygotowana, a co za tym idzie przykuwa naszą uwagę.

Głos i dykcja

Książka Porywający mówca – Jak brzmieć pewnie i przekonująco została podzielona na cztery części. Po krótkiej przedmowie i wprowadzeniu w świat przemawiania przechodzimy do pierwszej lekcji jakiej udziela nam autorka. Zaczynamy od głosu. Zapewne, czytając te słowa brzmi to dla was banalnie, ale po wgryzieniu się w temat przekonacie się, że tak nie jest. Pani Kozicka zdradza nam jak istotne znaczenie ma chociażby nasza postawa i jak ważne jest byśmy byli wyluzowani. Wskazuje, np. na odpowiednie ustawienie naszego kręgosłupa, właściwe oddychanie, czy na różnice w przemawianiu na stojąco i na siedząco.

Następnie przechodzimy do dykcji. W tym momencie wiele osób może przestraszyć się językowych łamańców, czy właściwej wymowy spółgłosek czy samogłosek, ale spokojnie. Wszystkie poruszone w książce tematy zostały bardzo klarownie wyłożone, tak by każdy czytelnik był je w stanie jak najlepiej zrozumieć, przyswoić i wykorzystywać w życiu codziennym. W tej części bardzo istotne będzie czytanie na głos i repetycje. Czytamy o wielu przykładach słów, fraz, czy zdań, których ćwiczenie pomoże nam lepiej przemawiać.

Ekspresja i ćwiczenia, ćwiczenia, ćwiczenia

W kolejnym rozdziale Porywający mówca – Jak brzmieć pewnie i przekonująco wskazuje na znaczenie ekspresji w naszych wystąpieniach. Dowiadujemy się o czym informuje nas intonacja i jak jest ona w stanie przykuć uwagę naszych odbiorców. Autorka na bazie wielu przykładów wskazuje nam kiedy można zwolnić, a kiedy przyspieszyć. Podkreśla jak znaczące w naszych przemowach są pauzy, kiedy mówić ciszej, a kiedy głośniej. Tych przykładów mamy tutaj całe mnóstwo, co daje nam szerokie spojrzenie na opisywane zagadnienie.

Co najważniejsze, każda część książki pełna jest ćwiczeń, które możemy zacząć wykonywać jeszcze w trakcie lektury. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy od razu wypróbowywać każde z nich. Jak podkreśla sama autorka, powinniśmy dać sobie czas, a przede wszystkim postawić na regularność by zacząć dostrzegać efekty naszej pracy. Ostatni rozdział opracowania to dodatkowa porcja ćwiczeń związanych z trzema wcześniejszymi częściami, czyli głosem, dykcją i ekspresją.

Podsumujmy

Bardzo cieszę się, że ta pozycja wpadła w moje ręce. W przeszłości, gdy znajdowałem się w sytuacjach, w których musiałem przemawiać, nie miałem takiej pomocy jaką daje Porywający mówca – Jak brzmieć pewnie i przekonująco. To naprawdę interesująca, pouczająca oraz inspirująca lektura. Pokazuje bowiem, że przy odpowiednim wysiłku każdy może poprawić własne umiejętności przemawiania. Nikt nie mówi nam, że po jej przeczytaniu staniem się nagle wielkimi oratorami. Wskazane tu przykłady i ćwiczenia niewątpliwie pozytywnie wpłyną na naszą postawę, głos, czy ekspresję w trakcie publicznych wystąpień. Tytuł przyda się zatem zarówno najmłodszym jak i dojrzałym czytelnikom. Ja będę do niego wracał bardzo często i myślę, że wszystkie zainteresowane osoby podobnie.

Ocena: 7/10

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki chciałbym podziękować wydawnictwu Onepress.

Książka z Biura Prasowego Grupy Helion.

W książkę możecie zaopatrzyć się pod poniższym linkiem:

https://onepress.pl/ksiazki/porywajacy-mowca-jak-brzmiec-pewnie-i-przekonujaco-ewa-kozicka,sztmow.htm#format/d

Leave a Reply

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s