Biorąc pod uwagę ogromną ilość filmów i seriali jaką ma do zaoferowania platforma Netflix, przyszła pora na odmianę. W głowie pojawiła mi się myśl o obejrzeniu dokumentu, który będzie wiązał się z moimi zainteresowaniami i nauczy mnie czegoś nowego. W ten oto sposób trafiłem na materiał o mistrzu Włoch w piłce nożnej.

W lutym br. zadebiutowały trzy z sześciu odcinków serialu dokumentalnego o jednej z najbardziej utytułowanych drużyn piłkarskich we Włoszech. Amerykanie i Włosi połączyli siły by stworzyć pierwszy tego rodzaju program traktujący o futbolu na platformie Netflix.

Dostępne odcinki opowiadają o przygotowaniach zespołu do sezonu 2017/2018, który właśnie dobiegł końca. Trener, piłkarze i właściciel klubu opowiadają o swoich celach na nadchodzące rozgrywki. Motywem przewodnim u nich wszystkich jest przede wszystkim chęć wygrania w Lidze Mistrzów, nie odpuszczając jednak ligi krajowej oraz pozostałych pucharów.

Juventus otwiera swoje drzwi dla kibiców i pokazuje jak funkcjonuje największa machina piłkarska na Półwyspie Apenińskim. Widz może poobserwować fragmenty treningów, usłyszeć o przygotowaniu taktycznym sztabu trenera Allegriego, ale przede wszystkim posłuchać historii wybranych piłkarzy.

Z tych trzech odcinków możemy dowiedzieć się jak wiele, dla wszystkich ludzi związanych z Juventusem, znaczą historia tego klubu, jego sukcesy, gwiazdy które przywdziewały czarno-biały trykot zespołu z Turynu. Z rozmów z poszczególnymi zawodnikami możemy przekonać się jaką odpowiedzialnością jest bycie idolem, bycie legendą, czy bycie wychowankiem klubu.

To jednak nie wszystko. Twórcy duży nacisk położyli na emocje i uczucia występujących w dokumencie osób. W ten sposób przekonujemy się jak funkcjonują piłkarze w życiu codziennym oraz jak duży wpływ na ma na nie ich praca, dowiadujemy się co motywuje ich  do podejmowania dalszych wyzwań

Juventus to przeszło 120 letnia instytucja, wielka rodzina na którą składają się nie tylko piłkarze, trenerzy, ale również chłopcy do podawania piłek, czy osoby przygotowujące koszulki i obuwie. Klub nie żyje jednak samą przeszłością i otwiera się na nowoczesność, zarówno pod względem taktyki, przygotowania fizycznego, czy wsparcia technologicznego.

Dostępny materiał nabiera w tej chwili nowego znaczenia. Dzisiaj wiemy już bowiem jakie cele udało się zrealizować, nie wiemy tylko jakie spojrzenie mają na to zaangażowane osoby, ale zgodnie z zapowiedziami powinniśmy przekonać się o tym już latem.

Twórcom dokumentu udało się zachować naturalność, zajrzeć w miejsca niedostępne dla fanów jak choćby domy niektórych z piłkarzy. Nie starali się przy tym jedynie gloryfikować drużyny „Starej Damy”. Są wzloty, ale są też upadki i to te naprawdę bolesne.

Z dokumentu płynie obraz klubu piłkarskiego, który we Włoszech jest czymś zdecydowanie więcej niż tylko drużyną sportową. Wiele mówi to nie tylko o kulturze piłkarskiej w tym kraju, ale także o przywiązaniu do historii i tradycji przez mieszkańców słonecznej Italii.

„Pierwszy zespół: Juventus”, to dokument godny polecenia nie tylko najbardziej zagorzałym fanom „Bianconeri” lecz także kibicom pozostałych klubów Serie A. Być może zmieni on podejście niejednego z was do zespołu prowadzonego przez Maxa Allegriego.

Ocena: 7,5/10

Leave a Reply

%d bloggers like this: