Na myśl o edukacji większość osób wspomina męczarnie na matematyce, czy fizyce, straszne niezapowiedziane kartkówki, ale także przyjemnie spędzane z przyjaciółmi przerwy lekcyjne czy troskliwych nauczycieli. Edukacja, to jednak nie tylko nauczyciele i uczniowie, ale to także administracja, od której zależy jak będzie kształtował się cały system, a ten pełen jest wad takich jak choćby brak pieniędzy dla belfrów czy nierówność szans. Z tą pierwszą kwestią poniekąd wiąże się film produkcji HBO, o którym chciałbym wam opowiedzieć.

„Bad education”, to film oparty na faktach. W 2003 r. w USA na jaw wyszła największa w historii kraju defraudacja w systemie edukacji. Układ między kuratorem okręgowym panem Frankiem Tassone i jego asystentką Pam Gluckin w połączeniu z kreatywną księgowością doprowadził do kradzieży – nie bójmy użyć się tego słowa – milionów dolarów! I nikt nic o tym nie wiedział, póki, o ironio, sam pan Tassone zasugerował jednej z uczennic, dziennikarce ze szkolnej gazetki, że pisząc artykuł trzeba kopać głęboko, a nie pozostawać jedynie przy pobieżnych faktach!

Poznajemy głównych bohaterów tej produkcji, a następnie odkrywamy kolejne fakty dotyczące tego oszustwa. Bardzo istotne znaczenie ma tu poznanie Franka Tassone, w którego wcielił się Hugh Jackman. Po dowiedzeniu się jakim jest człowiekiem, co najbardziej się dla niego liczy w życiu oraz jakie skrywa tajemnice (poza wspomnianym oszustwem) w jakimś niewielkim stopniu jesteśmy w stanie zrozumieć dlaczego postąpił tak, a nie inaczej.

Film został poprawnie zrealizowany, zagrany, nakręcony, a na największe pochwały zasługuje scenariusz, który miał wszystko by odpowiednio zaciekawić widza tą oryginalną, prawdziwą historią, a uwierzcie mi, że ta jest naprawdę ciekawa. Każdy element tej opowieści pojawia się w odpowiednim momencie. Twórcy dają nam pewne wskazówki co do tego jak potoczą się losy bohaterów i choć prędko zaczynamy sobie zdawać sprawę, że ich zakończenie nie będzie szczęśliwe, to niemal do samego końca nie mamy absolutnej pewności.

Film świetnie pokazuje dziury w systemie oraz możliwości jego naginania dla własnych potrzeb. Jednoznacznie stwierdza winę wszystkich zaangażowanych w oszustwo, ale stara się szerzej nakreślić sytuację, pokazując motywacje bohaterów, które przecież nie były złe, bo chyba każdy chce jak najlepiej dla swojej rodziny, prawda? Doprowadzenie szkoły na szczyt rankingów, zachęcanie uczniów do wytężonej nauki, a jednocześnie rozwijanie samego miasta (np. wzrost cen nieruchomości w okolicy). Chcieli dobrze. Najbardziej uderzający był jednak brak skruchy Tassone’a, a przede wszystkim pani Gluckin, która w pewnym momencie mówi „Mamy być najlepsi. Tylko to się liczy” Przypomina to zachowanie zwyczajnych kryminalistów, gangsterów, czy mafiosów.

Na pierwszy plan wybija się tutaj oczywiście Hugh Jackman i to jego postać zapamiętujemy po obejrzeniu filmów. Imponują wszelkie drobne gesty, mimika oraz zachowanie bohatera opanowane przez aktora do perfekcji. Australijczyk w ostatnim czasie udowadnia, że nie jest już Wolverinem i wszyscy powinniśmy docenić jego fantastyczną rolę. Świetnie spisuje się też Allison Janney, której w tak momentami diabolicznym wcieleniu jeszcze nie widzieliście.

„Bad education”, to pozycja obowiązkowa dla każdego fana filmów. Od początku do końca produkcję HBO oglądamy z wielkim zainteresowaniem, a tempo akcji sprawia, że jej seans mija naprawdę szybko. Film daje do myślenia zarówno w kontekście systemu edukacji jak i naszych codziennych relacji z najbliższymi nam osobami, współpracownikami, partnerami. Czy każdemu możemy w pełni zaufać? Przekonajcie się, oglądając „Bad education”.

Ocena: 7/10

Leave a Reply

%d bloggers like this: