Na świecie istnieje mnóstwo interesujących gatunków zwierząt, ale chyba żaden tak bardzo nie zawrócił ludzkości w głowie jak koty. Filmiki w Internecie, zdjęcia z pupilami, przebieranie ich w różne stroje. Szaleństwo na ich punkcie nie zna granic, nic zatem dziwnego, że ktoś zdecydował się napisać książkę zabierającą nas w podróż po historii kotów. Dziś ten tytuł możemy przeczytać także w Polsce za sprawą wydawnictwa Znak Horyzont.

„Historia kotów” Madeline Swan, to pełna ciekawostek, nawiązań do mitologii, a także kultury i sztuki, w których od tysięcy lat obecne są koty. Książka przedstawia nam ewolucję od morderczego drapieżnika po domowego ulubieńca, skupiając się na charakterystycznych dla tych zwierząt cechach i zachowaniach.

Śledzimy losy kotów od starożytności, przez średniowiecze, aż po epokę wiktoriańską i współczesność. Po lekturze książki jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć skąd fascynacja i przywiązanie człowieka do kota. Obserwujemy jak jego pozycja w społeczeństwie zmieniała się od obiektu uwielbienia, przez symbol szatana, aż po udomowionego, choć nie w pełni podporządkowanego zwierzaka.

Czytając książkę dowiadujemy się jacy sławni twórcy uwielbiali koty, a którzy ich nienawidzili, jaką rolę odgrywały koty głównie kojarzone jako szczurołapy, dlaczego w pewnym okresie były one łączone z wiedźmami. Informacji i nazwisk jest tu po prostu cała masa! Jednocześnie, trzeba podkreślić, że jest to bardziej opracowanie historyczne niż przyrodnicze. Nie znajdziecie tu historii większości ras, a raczej bardzo ogólny przekrój wyłapujący najciekawsze fakty dotyczące relacji człowieka z kotem.

Największym zastrzeżeniem jakie mam wobec książki jest tempo opowiadania przez autorkę historii. Ma się wrażenie, że stara się trochę na siłę zmieścić w niej jak najwięcej faktów, zamiast od czasu do czasu na dłużej zatrzymać się przy jednym zagadnieniu, a niektóre z nich zdecydowanie na to zasługują jak choćby wątek kotów w starożytnym Egipcie.

„Historia kotów”, to tytuł skierowany przede wszystkim dla miłośników i właścicieli tych zwierząt, które docenią plusy i minusy życia z kotem pod jednym dachem oraz będą w stanie lepiej zrozumieć zachowania poszczególnych postaci wymienionych przez autorkę, a wśród nich są m. in. Mark Twain, Pablo Picasso czy Charles Baudelaire. Dodatkowo książka została wzbogacona o zdjęcia i ilustracje uświadamiające nam jak głęboko zakorzeniona jest wielokrotnie już tutaj wspominana fascynacja człowieka kotem.

Liczyłem, że książka Madeline Swan wciągnie mnie bez końca, zaskoczy i nie będę mógł się od niej oderwać od pierwszej do ostatniej strony, a okazało się, że jej lektura przebiegła szybko i bardzo zwyczajnie. Są momenty, gdy łapiemy się za głowę, a wręcz krzyczymy WOW, ale dla mnie zabrakło tu więcej szczegółowych treści oraz innych aspektów obecności kotów w życiu człowieka oprócz historycznych i kulturalnych. Jest to jednak dobra zachęta by zgłębienia losów naszych pupili.

Ocena: 6,5/10

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki chciałbym podziękować wydawnictwu Znak Horyzont.

1 thought on “Historia Kotów – recenzja książki

Leave a Reply

%d bloggers like this: