Okładka książki "Samuraje"

Z czym kojarzy wam się Japonia? Sushi, ninja, manga, cosplay, nowoczesne technologie, to tylko kilka rzeczy, które mogą przyjść na myśl losowo wybranej osobie. Ja, jako wielki miłośnik Kraju Kwitnącej Wiśni, nierozerwalnie wiążę go z bogatą, różnorodną i skomplikowaną historią. A skoro o historii mowa, to w tej bardzo ważną rolę odegrali wojownicy – samuraje, o których znaczeniu dla rozwoju tego państwa możemy przeczytać w książce wydawnictwa RM, pt. „Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników”.

Książka autorstwa Włocha Leonardo Vittorio Arena zaprasza nas do poznania historii japońskiego państwa, skupiając się na miejscu samurajów w jego rozwoju. Na przestrzeni trzynastu rozdziałów zabiera nas w podróż od VII w. p.n.e. aż do końcówki XIX w. n.e. przedstawiając sylwetki wielkich wodzów i wojowników, opowiadając o mitach i faktach, a przede wszystkim przenosząc czytelnika w niezwykłe miejsce na świecie.

Słowo Szogun znałem z serialu o takim właśnie tytule z Richardem Chamberlainem w roli głównej, o yojimbo dowiedziałem się czytając popularny komiks autorstwa Stana Sakaia, a o takich postaciach jak Oda Nobunaga Nobunaga, Toyotomi Hideyoshi i Tokugawa Ieyasu nauczyłem się oglądając japońskie animacje. Teraz, po lekturze książki „Samuraje” miałem okazję zweryfikować swoją wiedzę, nieraz będąc zaskoczonym, a najczęściej zaciekawionym.

Autor dzieli swoje opracowanie chronologicznie. Przenosimy się między kolejnymi okresami w historii Japonii, czytając o najważniejszych postaciach oraz związanych z nimi wydarzeniach. Przy okazji Arena stara się nakreślić nam cechy charakterystyczne dla japońskich wojowników, podkreślając jak wiele różnych elementów składa się na ich sylwetki, zaczynając od bushido, czyli kodeksu honorowego, stylu życia samuraja, przez polityczne machinacje i spryt, aż po najczęstszy koniec ich żywota – seppuku.

Z książki dowiadujemy się naprawdę wielu ciekawych faktów. Co ma wspólnego jeden ze zjednoczycieli państwa japońskiego z ceremonią parzenia herbaty, dlaczego wśród samurajów popularny był homoseksualizm czy skąd wzięła się broń wojowników z Kraju Kwitnącej Wiśni oraz czemu najbardziej lubili indywidualne pojedynki. To tylko część interesujących tematów poruszanych na kartach „Samurajów” wydawnictwa RM.

Włoski autor potrafił jednocześnie zawrzeć w swojej książce mnóstwo dat, wydarzeń oraz informacji historycznych i zaciekawić czytelnika, który mógł do tej pory nie mieć do czynienia z Japonią. W swoim stylu potrafił połączyć język naukowy z formą przystępną dla każdego zainteresowanego, wyjaśniając najważniejsze zawiłości opisywanych przez niego kwestii. Czyta się to naprawdę płynnie i szybko, a trzeba jeszcze dodać, że Arena nie wyczerpał poszczególnych tematów, gdyż nie to było celem tego opracowania, tym samym zachęcając nas do dalszego pogłębiania naszej wiedzy.

Podsumowując, „Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników”, to wciągająca pozycja skierowana nie tylko dla miłośników kultury i historii Japonii, żądnych kolejnych informacji w tym temacie, ale także do każdej osoby ciekawej miejsc i ludzi zupełnie nam Polakom odległych, zupełnie od nas innych. To bogate opracowanie historyczne, przybliżające nam fascynujące ścieżki rozwoju Japonii.

Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki chciałbym podziękować wydawnictwu RM.

1 thought on “Recenzja książki „Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników”

Leave a Reply

%d bloggers like this: