Choć większość z nas przez całe życie mieszka w Polsce, często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wiele pięknych, ciekawych, zaskakujących rzeczy nasz kraj ma do zaoferowania. Jeden z takich fascynujących aspektów kraju nad Wisłą został opisany w najnowszej książce wydawnictwa Zona Zero zatytułowanej „Polskie skarby i tajemnice”.

Amadeusz Majtka zabiera nas w niezwykłą podróż. W jej trakcie, zgodnie z tytułem książki, poznajemy tajemnice jakie skrywa przed nami Polska. Tajemnice, które wywołują w nas zew przygody. W naszym kraju ukrytych jest bowiem wiele skarbów, które tylko czekają aż ktoś je znajdzie.

W kolejnych rozdziałach autor przenosi się w inny rejon kraju, opowiadając historie o zaginionych dziełach sztuki, dobrach kultury, ale także sprzęcie wojennym, czołgach, łodziach, broni. Nie wyczerpuje on w pełni narzuconego sobie tematu, ale w ramach wybranych przykładów stara się szczegółowo zobrazować nam jak wiele wspaniałych skarbów kryje się w naszym otoczeniu.

Jednocześnie, autor w ciekawy i pouczający sposób uczy nas historii Polski. W dużej mierze skupia się na okresie II wojny światowej, kiedy to wiele cennych przedmiotów, obrazów, posągów, itp. zostało po prostu zrabowanych by więcej nie powrócić na prawowite miejsce. W swoim opracowaniu pan Majtka posiłkuje się wypowiedziami ekspertów, historyków, a nawet potomków osób, do których opisywane skarby należały, bądź które najprawdopodobniej były bezpośrednio zaangażowane w ich zaginięcie.

Czytając kolejne strony „Polskich skarbów i tajemnic” dowiadujemy się o sekretach Wilczego Szańca, czym jest linia Mołotowa (nie mylić z koktajlem), jak żmudny potrafi być proces zabiegania o prowadzenie prac badawczych, a w pewnym stopniu pokazuje nam nawet jak przez lata zmieniał się nasz kraj. Książka zachęca nas do własnych poszukiwań, oczywiście w ramach obowiązującego prawa, uświadamiając nam, że tytułowe skarby i tajemnice mogą skrywać się tuż pod naszym nosem.

W książce nie zabrakło bogatego zbioru fotografii, zarówno czarno-białych jak i kolorowych, które pomagają nam wyobrazić sobie czasy minione, chwile gdy dane bogactwa były wywożone z kraju czy po prostu kradzione. Wydane przez Zona Zero opracowanie to nie tylko zbiór ciekawych miejsc, obiektów i dzieł sztuki, ale także spotkanie z interesującymi, pełnymi pasji osobami, które starają się by nasze narodowe dobra były całe i bezpieczne.

„Polskie skarby i tajemnice”, to świetnie napisana, wciągająca lektura nie tylko dla miłośników historii naszego kraju. To książka, która w każdym czytelniku obudzi ukrytego Indianę Jonesa, przy tym pokazując że otaczająca nas, często szara rzeczywistość pełna jest kolorowych niespodzianek. Z każdą kolejną stroną udziela nam się pasja autora, który ożywia naszą codzienność, a wydawnictwo Zona Zero postarało się by ten ubrany w słowa zew przygody został opakowany na najwyższym poziomie.

Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki chciałbym podziękować wydawnictwu Zona Zero.

Książkę możecie zakupić w atrakcyjnej cenie pod tym adresem.

Leave a Reply

%d bloggers like this: