Real Madryt. Nawet jeśli nie jesteście kibicami tego klubu, nie interesujecie się piłką nożną czy sportem w ogóle, to musieliście słyszeć tę nazwę. Jeden z najpopularniejszych zespołów na świecie to prawdziwa instytucja. Świadczą o tym nie tylko liczne sukcesy osiągane na boisku, ale także największe nazwiska w futbolu, które przywdziały białą koszulkę Królewskich, gigantyczne dochody oraz kolejne przedsięwzięcia, w które angażuje się drużyna z Madrytu. O najnowszej historii Realu Madryt dowiadujemy się z wydanej przez Sine Qua Non książki, pt. Real Madryt. Królewska era Galacticos.

Tytuł autorstwa Leszka Orłowskiego zabiera nas w podróż przez lata 2000-2017. Oczami dziennikarza sportowego i autorytetu w dziedzinie hiszpańskiego futbolu przyglądamy się wzlotom i upadkom piłkarskiego hegemona jakim jest Real Madryt. Choć podobnych pozycji powstało już wiele, to nie każda z nich opowiada o najważniejszych postaciach i wydarzeniach ze współczesnej historii klubu z taką wnikliwością i pasją jak właśnie Real Madryt. Królewska era Galacticos.

Książka w chronologiczny i uporządkowany sposób przedstawia nam jakie zmiany zachodziły w strukturach klubu od czasu objęcia w nim władzy przez Florentino Pereza, aż do momentu zdobycia przez Real dwunastego Pucharu Europy. Autor dzieli książkę na dwie ery – erę Ronaldo Nazario oraz erę Cristiano Ronaldo – ale sam podkreśla, że jest to bardzo luźny podział, a czytelnik może w trakcie lektury odnaleźć ich znacznie więcej.

Real Madryt. Królewska era Galacticos zawiera wiele informacji, które można kojarzyć z innych opracowań dotyczących klubu ze stolicy Hiszpanii. Mamy tu przebieg poszczególnych rozgrywek, transfery, kolejnych szkoleniowców. Nie oznacza to jednak, że wszystkie opisane tu fakty zapamiętaliśmy tak samo jak autor. Co więcej, wielu z nas, czytelników w poszczególnych okresach mogło nie mieć takiego wglądu w wydarzenia boiskowe, a przede wszystkim zakulisowe dotyczące drużyny Królewskich. Szczegółowe i bardzo merytoryczne opisy Orłowskiego niejeden raz sprawiły, że nabrałem zupełnie nowej perspektywy na sprawy związane z Realem, które do tej pory wydawały mi się być oczywiste.

Równie dużo miejsca jak konkretnym piłkarzom, ich konfliktom w szatni, boiskowym popisom oraz trenerom i ich odmiennym stylom pracy i zarządzania zespołem Leszek Orłowski poświęca osobie Florentino Pereza. Autor stara się nam pokazać, że bez tego 75-letniego jegomościa era Galacticos i wielkie sukces Realu Madryt w XXI w. mogły nie mieć miejsca. To jego wizja, ambicja i charakter sprawiły, że Królewscy są dziś jednym z najbogatszych klubów sportowych świata i są marką rozpoznawaną w każdym jego zakątku.

Jeśli chodzi o styl w jakim książka została napisana, to byłbym skłonny porównać ją do wykładu na uczelni. Real Madryt. Królewska era Galacticos jest jak jeden z tych przedmiotów, na które studenci każdego tygodnia czekają z wypiekami na twarzy, chcąc chłonąć każdą informację przekazywaną przez profesora. W tym przypadku profesorem jest pan Leszek Orłowski, którego z jednej strony czyta się bardzo łatwo, szybko i przyjemnie, a z drugiej strony nie ogranicza się on do języka prostego, często używając sformułowań bardzo naukowych by przywołać jako przykład wyrażenie „totumfacki”, o którym ja nie miałem wcześniej zielonego pojęcia.

Fani piłki nożnej będą mieli okazję przeczytać tutaj o tym jakimi przywilejami cieszyły się największe gwiazdy Realu Madryt, czym kierowano się przy transferach takich piłkarzy jak chociażby Owen, Gravesen, Emerson czy Dudek. Z lektury książki dowiecie się dlaczego tak niewielu wychowanków w ciągu ostatnich dwóch dekad przedarło się do pierwszego zespołu Realu oraz jaki wpływ na zatrudnianie i zwalnianie szkoleniowców ma szatnia drużyny z Chamartin. Znajdziecie tu wszystko co oczywiste oraz wszystko co może was zaskoczyć w temacie Królewskich.

Gdybym miał coś zmienić w książce Leszka Orłowskiego, to nie zmieniłbym w niej zupełnie nic. To świetna lektura, która powinna usatysfakcjonować każdego miłośnika futbolu oraz Realu Madryt. Zarazem jest to tytuł, który potrafi zaciekawić, dając szeroką perspektywę na sposób działania klubów sportowych w dzisiejszych czasach będących wielkimi przedsiębiorstwami. Real Madryt. Królewska era Galacticos to historia o piłce nożnej, ale także o wielkich pieniądzach, o władzy oraz relacjach międzyludzkich, które w przypadku tej drużyny miały przez lata największy wpływ na odnoszone przez nią sukcesy oraz porażki. Nic dodać, nic ująć, po prostu warto przeczytać.

Poniżej znajdziecie linki, pod którymi możecie zakupić książkę w bardzo atrakcyjnej cenie, zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej!

Wersja papierowa

Wersja elektroniczna

Leave a Reply

%d bloggers like this: