Operacja Mundial

Zbliżające się piłkarskie mistrzostwa świata w Katarze od dawna wzbudzają mnóstwo kontrowersji. Dotyczą one nie tylko samego miejsca organizacji. Wiele mówiło się o złych warunkach pracy przy budowie infrastruktury, a dziennikarze ujawniali kolejne problemy w państwie z płw. Arabskiego. W końcu ktoś zdecydował się zebrać najważniejsze elementy tej sprawy w jedną całość, dorzucając przy tym komentarz dotyczący politycznych aspektów wcześniejszych mistrzostw i tak powstała książka Operacja Mundial.

Panowie Krzysztof Kawa i Remigiusz Półtorak odsłaniają przed nami polityczno-społeczne tajemnice Mundiali. Zaczynają od tego najważniejszego i obecnie najbardziej ekscytującego kibiców na całym świecie – Mundialu w Katarze. Korzystając z bogatej bibliografii, starają się pokazać nam mroczną stronę futbolu. Jest tam korupcja, nepotyzm i mnóstwo polityki.

Oprócz wspomnianego już tutaj Kataru autorzy opowiadają wiele ciekawych historii. O części z nich mogliście już przeczytać w innych opracowaniach, lecz tutaj zostały one zabrane w jedną, składną, przejrzystą całość. I tak czytamy chociażby o spotkaniu USA z Iranem i relacjach między tymi dwoma państwami. Poruszono również kwestię starcia Anglii z Argentyną, nie tylko na boisku lecz także na polu militarnym w wojnie o Falklandy. Jedna z najciekawszych historii dotyczy hiszpańskiego mundialu, naszej reprezentacji, Solidarności i pewnej Mamuśki.

Operacja Mundial stara się stronić od piłkarskich wyczynów, ale opowiadając o kwestiach politycznych nie sposób nie nakreślić piłkarskiego tła poszczególnych historii. Tak też czynią twórcy tego opracowania. Zresztą, na samym jego końcu dostajemy listę wszystkich spotkań oraz ich wyników z każdego mundialu, na wypadek gdybyśmy chcieli wrócić pamięcią do któregoś z konkretnych spotkań.

Książka w dużej mierze skupia się na przeszłości. Między wierszami czytamy o politycznych przekrętach, korupcji, o tym jak bardzo dane państwa chciały zorganizować mistrzostwa świata w piłce nożnej. A można by pomyśleć, że to przecież tylko piłka nożna, prawda? Kolejne strony udowadniają nam jednak jak potężną bronią potrafi być ta dyscyplina sportu.

Podsumowanie

Operacja Mundial to tytuł wciągający. Czyta się go łatwo, szybko i przyjemnie. Szkoda, że nie jest to jeszcze większe i bogatsze opracowanie. Czytelnik po zapoznaniu się z konkretnymi historiami czuje bowiem chęć ich jeszcze większego zgłębienia. Książka to jednak doskonała zachęta do rozpoczęcia własnych poszukiwań i samodzielnej eksploracji mistrzostw świata.

Recenzja powstała przy współpracy z wydawnictwem Znak.

Wydawnictwo Znak

W książkę możecie zaopatrzyć się pod poniższym linkiem:

https://www.znak.com.pl/ksiazka/operacja-mundial-futbol-korupcja-polityka-19302026-krzysztof-kawa-remigiusz-poltorak-233204

Leave a Reply

%d bloggers like this: